3 zasady czystego biurka

Mimo wszelkich starań, twoje biurko zwykle wygląda jak po przejściu huraganu? Wprawdzie nieporządek na biurku towarzyszy kreatywności, ale sprawia negatywne wrażenie na otoczeniu. Nasz szef czy współpracownicy mogą myśleć, że jesteśmy chaotyczni, nieskoordynowani i często zapominamy o wielu rzeczach. Dlatego 2warto dbać o porządek na biurku – nie musi codziennie lśnić, ale przynajmniej niech nie wygląda gorzej, niż biurka naszych kolegów.

Dla osób, które mają trudność z utrzymaniem porządku na biurku stosowanie się do jakichkolwiek zasad dotyczących utrzymania czystości jest trudne – jakby to potrafili, to nie mieliby bałaganu. Zatem zasady, które wdrożysz w życie muszą być proste i tak oczywiste, by trzymanie się ich nie było kłopotliwe. Mamy taki właśnie zestaw:

1.Każdy przedmiot ma swoje miejsce

Poświęć poranek na przyjrzenie się biurkowemu pobojowisku i zidentyfikowanie tego, co na nim trzymasz. Następnie ustal, jakie dokumenty i rzeczy na nim trzymasz – wyznacz im jedno stałe miejsce – kubek na spinacze, rynienka na dokumenty (opisana informacją jakiego rodzaju dokumenty na niej trzymamy), miejsce na długopisy – wszystko co masz na biurku możesz w ten sposób uporządkować. Raz a dobrze. Potem wystarczy się jedynie trzymać schematu. A jeśli w Twoich rękach pojawi się coś, co do schematu nie pasuje? Oznacza to, że albo nie wykonałeś dobrze pracy na początku i pominąłeś coś ważnego (wtedy znajdź stałe miejsce na tę rzecz), albo ta rzecz jest nieistotna i możesz ją po prostu wyrzucić.

2.Na biurku tylko praca z bieżącego tygodnia

Staraj się ograniczyć ilość dokumentów do tych, które będą ci potrzebne w danym tygodniu pracy. Jeśli w danym tygodniu nie pracujesz nad projektem – dane które go dotyczą umieść w segregatorze an półce a nie na biurku.

3.Codziennie przed wyjściem składaj swoje rzeczy

Czyli odkładaj przedmioty na miejsce, które im wyznaczyłeś (biurko nie jest duże – zajmie to 3 minuty), a to co zostanie (czyli nie ma swojego miejsca) – wyrzuć.