3 typy osób szanowanych w pracy

W większości zawodów i miejscach pracy, pracę wykonujemy zespołowo. Nawet jeśli masz samodzielne stanowisko, nie pracujesz na bezludnej wyspie – konsultujesz się z kolegami, polegasz na ich pracy, spotykasz ich przy automacie z kawą. Jak sprawić, aby twoi koledzy z pracy szanowali cię lubili? Jakie masz opcje do wyboru? Za co szanuje się współpracowników?

Człowiek – ekspert

To co liczy się u człowieka – eksperta to jego wiedza i umiejętności. Ludzie szanują go za to, że doskonale zna się na tym co robi, że zawsze zna kilka kolejnych kroków naprzód w działaniu, że jest w tym co robi skuteczny i osiąga sukcesy. To osoba, o której mówi się, że „zjadła zęby na branży”.

Jeśli nie jesteś ekspertem, nie martw się – możesz nad tym pracować. Przecież osoba którą szanujesz nie urodziła się z doświadczeniem które ma obecnie. Ucz się, obserwuj, czytaj branżową prasę, korzystaj ze szkoleń firmowych lub sam je szefowi proponuj. Zanim się obejrzysz, to inni będą szanować ciebie za twoją wiedzę.

Człowiek społeczny

Człowiek społeczny świetnie dogaduje się ze wszystkimi. Wie komu trzeba pomóc i nigdy tej pomocy nie odmawia. Umie słuchać i jest rozumiejący. Nie znaczy to, że całe dnie spędza na pogaduchach, lecz że jest wrażliwy na innych i umie okazywać empatię. Wie kiedy zostawić kogoś w spokoju, a kiedy dopytać o to czy wszystko w porządku. Jest dyskretny i godny zaufania.

Szanowanym i lubianym za to, że jest się człowiekiem społecznym, jest pozornie najłatwiej. Wielu osobom wydaje się, że wystarczy być miłym i się uśmiechać. Tymczasem, aby rozwijać swoją społeczną stronę natury trzeba pracować głównie nad dwiema umiejętnościami – umiejętnością słuchania i empatią. Nie martw się, tego też można się nauczyć.

Człowiek z charyzmą

Człowiek z charyzmą to osoba, która ma wpływ na swoich współpracowników. Potrafi zapalić ich do projektu, poddać pomysł lub zachęcić grupę do realizowania cudzego pomysłu tak, że każdy jest zaangażowany. Człowiekowi z charyzmą każdy chce pomóc i każdy udziela wsparcia.

Rozbijając tą charyzmę na składniki pierwsze, składa się ona zarówno z wiedzy (choć nie musi być aż tak duża jak u eksperta) oraz elementu społecznego. Ludzie z charyzmą mają jeszcze do tego szczyptę „tego czegoś” co czyni ich tak niepowtarzalnymi. Przykro mi – z charyzmą się człowiek rodzi. Do pewnego stopnia można nad nią pracować, ale jeśli czujesz, że nie masz jej za grosz, lepiej spróbuj zostać szanowanym człowiekiem – ekspertem.