3 sposoby na jaki firmy dbają o zdrowie pracowników

studio-688192_640Stres w pracy zabija powoli ale skutecznie. Powoduje wyższy poziom zachorowań (a przez to częstsze zwolnienia lekarskie), wywołuje niechęć do pracy i obniża efektywność. Sprawia, że pojawia się absenteizm i wypalenie zawodowe. Dlatego coraz więcej pracodawców widzi potrzebę dbania o zdrowie pracowników. Jak to robią? Oto 10 niezwykłych przykładów z kilku firm.

Firma Kaiser Permanente, która zatrudnia dużą ilość pracowników dba o nich na wiele sposobów. Po pierwsze, pracownicy mają kartę na zajęcia sportowe lub siłownię. Po drugie, każdy pracownik ma dostęp do zaawansowanego programu dbania o zdrowie, w którym ustalane są cele osobiste pracownika oraz cele zespołowe (np. przejście określonego dystansu, zrzuceni iluś kg). Jeśli cel zostaną osiągnięte, pracownicy są nagradzani. Ponadto, firma dopłaca do dojazdów pracownikom, którzy zamiast samochodu przyjeżdżają do pracy rowerem oraz wycofała ze swoich maszyn vendingowych wszelkie napoje słodzone cukrem.

Whole Foods Market dba nieco inaczej – wspiera tych, którzy już są chorzy. Każdy pracownik może oddać część ze swojego płatnego urlopu na rzecz osoby, która walczy z chorobą bądź osoby, która wspiera w chorobie osobę z rodziny. Nie jesteśmy przekonani, że to idealny pomysł (w końcu praca bez odpoczynku nie służy zdrowiu i pracownik który odda cały urlop raczej zdrowszy nie będzie), ale jest to jednak jakaś alternatywa.

General Mills swoim pracownikom oferuje darmowe szczepienia przeciwko grypie, karty na siłownie oraz… egzaminy sprawnościowe, które każdego roku przechodzą pracownicy. Owe egzaminy mają potwierdzać to, że pracownik jest w dobrej kondycji. Co sądzicie o takiej metodzie? Poddalibyście się badaniu gdyby pracodawca tego oczekiwał (i to w waszym interesie?)