10 zachowań, które rujnują Twój wizerunek w pracy

To jak odbierają nas w pracy współpracownicy i przełożeni nie zależy niestety tylko od tego w jaki sposób wykonujemy swoje obowiązki pracownicze, ale również od tego jacy w pracy jesteśmy. Spóźnienia, niedbały ubiór, odkładanie wszystkiego na później sprawiają, że postrzegani jesteśmy jako pracownicy którzy nie przykładają się do obowiązków. Możesz być nawet najlepszym pracownikiem, ale jeśli nie zadbasz o poniższe kwestie, Twoi współpracownicy oraz przełożeni będą dyskredytować Twoje zasługi i uważać, że Twoje zaangażowanie w pracę jest mniejsze niż w rzeczywistości.

1 Niedbały ubiór

W wielu biurach obowiązuje dress code, czyli określona polityka dotycząca tego, jak wyglądać mają pracownicy firmy. Jeśli pracujesz w firmie, w której takie zasady panują, trzeba się do nich stosować. Nawet jednak, jeśli w Twoje firmie obowiązuje strój luźny, to nie przychodzimy do pracy w ubraniu wymiętym czy poplamionym. Nie ubieramy się też zbyt luźno – dresy lub super krótkie mini lepiej zostawić na inne okazje.

2 Brak higieny osobistej

Zbliżony do niedbałego ubioru efekt rujnowania wizerunku i relacji ze współpracownikami ma brak higieny osobistej. Tłuste włosy z łupieżem i nieprzyjemny zapach ciała lub z ust sprawiają, że nie jesteśmy pożądanymi współpracownikami do pracy w zespole. Nawet jeśli jesteśmy fachowcami, inni pracownicy nie będą chcieli z nami pracować i nie będziemy wybierani do bardziej ciekawych projektów. Osobie która nie dba o wygląd zewnętrzny trudno też awansować na stanowisko kierownicze – cieszy się ona bowiem mniejszym szacunkiem współpracowników, a przez to ma mniejsze szanse na objęcie nad nimi zwierzchnictwa.

3 Odkładanie na później

Prokrastynacja, czyli odkładanie każdego zadania na później to problem wielu pracowników- często tych bardzo dobrych. Dla wielu szefów to, że ich pracownik zawsze wszystko robi w ostatnim momencie jest bardzo stresujące i nieprofesjonalne – nawet jeśli te wykonywane na ostatnia chwilę zadania zawsze są wykonywane dobrze.

4 Bazgroty w zeszycie na zebraniach

Nudne, ciągnące się godzinami zebrania potrafią skutecznie obrzydzić dzień. Niestety trzeba je przeżyć, a jeśli chcemy być odbierani jako zaangażowani profesjonaliści nie możemy pokazać, jak bardzo nas nudzą. Bazgroty i „esy floresy” które umieszczamy na marginesach naszych kalendarzy podczas zebrania są widoczne dla siedzących obok nas kolegów – widzą więc oni Twoje znudzenie i niechęć. Zamiast bazgrać lepiej znaleźć sobie nieco inne zajęcie na czas zebrań – tak by nie było widać jak bardzo się nudzimy.

5 Narzekanie

Wśród pracowników istnieje specyficzna kategoria „narzekaczy”. Dla tych osób zawsze coś jest w pracy nie tak. A to pensja za niska, a to dodatki poza płacowe słabe, a to kolega zza biurka leniwy lub manager bez pojęcia o branży. Jakkolwiek nie zmieniłaby się sytuacja w firmie, osoby te zawsze będą widzieć sporo minusów. Narzekaczy się nie lubi. Traktowani są jako pracownicy niestabilni (skoro tak narzekają, to w końcu mogą odejść), nie zaangażowani, problematyczni. Ich postawa demotywuje pozostałych pracowników, dlatego też narzekacze rzadko awansują. Niechętnie też daje się im premie – bo i tak są odporni na próby motywacji.

6 Unikanie wspólnych aktywności

W wielu firmach, koledzy z pracy spędzają wspólnie czas również popołudniami – kręgle, wypad na piwo, wspólny grill czy wyjście na imprezę do klubu to popularne rozrywki wśród pracowników. Oczywiście, wyjścia te są nieobowiązkowe i nie każdy musi je lubić- w końcu spędzamy ze sobą i tak 8 godzin dziennie – czy to nie wystarczy? Niemniej jednak warto pamiętać o tym, by raz na czas (np. na co piąte wyjście) zmusić się i wyjść gdzieś z kolegami. Dzięki temu możemy ich poznać i oni mogą poznać nas – zawieramy bliższe znajomości, które mogą przydać się w pracy. Osoby, które unikają pracowniczych wyjść postrzegane są jako zarozumiałe, mało nastawione na współpracę (nawet jeśli w pracy chętnie pracują w zespole), outsiderzy.

7 Notoryczne spóźnianie się

Tym z nas, którzy mają chronotyp wieczorny, czyli mówiąc wprost – są sowami – trudno niekiedy wstać na godzinę 7.00 czy 8.00 do pracy. W efekcie spóźnienia są częste. Niestety, pracownik który notorycznie się spóźnia postrzegany jest jako mniej zaangażowany i nieumiejący dopasować się do obowiązujących reguł. W efekcie, znacznie trudniej takiej osobie jest awansować – ryzyko umieszczenia na stanowisku managerskim osoby, która nie potrafi sama siebie zdyscyplinować jest bowiem zbyt duże – spore są szanse, że jej zespół również zacznie łamać reguły.

8 Błędy w mailach

Literówki i błędy ortograficzne w korespondencji mailowej sprawiają, że jesteśmy postrzegani jako osoby niedbałe, niechlujne i mniej inteligentne (ze względu na błędy). Jeśli masz tendencje do tego by robić błędy, warto sprawdzać je dodatkowo przed wysłaniem by zminimalizować ich ilość.

9 Brak „proszę” i „dziękuję”

Bardzo często zapominamy o tym, jak ważne jest to, by być miłym dla innych. Jeśli zamiast prosić współpracowników – żądasz i oczekujesz, to nie będą odbierać cię pozytywnie. W codziennej pracy warto pamiętać o tym, by używać słów „proszę” i „dziękuję” wobec zarówno współpracowników, jak i przełożonych.

10 Palenie w pracy

Palaczy, mimo walki z nałogiem która jest wspierana przez Państwo od kilku lat, nadal jest sporo. Prawo pracy nie przewiduje osobnych przerw na dymka, ale palacze wykorzystują na nią przerwę na lunch, a niekiedy palą w ramach czasu pracy. Przerwa na papierosa nie zawsze jest czasem straconym dla firmy – podczas palenia można omówić z kolegą ważny problem zawodowy, czy wymyślić rozwiązanie sprawy nad którą głowiliśmy przez ostatnią godzinę. Niestety osoby nie palące nie do końca potrafią zrozumieć to, że przerwa na palenie nie jest tylko odejściem od stanowiska pracy, ze pozwala pracownikowi palącemu lepiej funkcjonować w pracy. Z tego powodu bywa tak, że osoby które wychodzą na dymka kilka razy w ciągu dnia postrzegane są jako te, które nic nie robią, obijają się, wiecznie tylko palą. Lepiej więc ograniczyć palenie i nie wychodzić częściej niż 2-3 razy w ciągu dnia.