10 rzeczy, które redukują stres w pracy

Stres w pracy zjada nas powoli ale nieubłaganie. Jego nadmiar prowadzi nie tylko do spadku satysfakcji w pracy, ale również do poważnych problemów zdrowotnych. Czy można mu jakoś zapobiec i wpłynąć na jego zmniejszenie? Naukowcy odkryli kilka sposobów, dzięki którym można  zarówno zredukować stres jak i sprawić, że jego skutki nie będą tak duże. Oto ich propozycje – może skorzystacie:

1. Pozytywne nastawienie
Według badaczy z Rice University i University of Toronto ci pracownicy, którzy zachowują pozytywne nastawienie do pracy, rano budzą się z energią i chęcią do tego by rzucić się w wir obowiązków pracowniczych słabiej odczuwają skutki stresu w pracy. Ich energia i uśmiech mogą też „zarażać” innych pracowników i sprawiać, że i inni pracownicy częściej się uśmiechają, atmosfera się poprawia, a stres w zespole maleje. Dlatego nie podcinajmy koleżankom i kolegom skrzydeł, kiedy z radością przychodzą do pracy w poniedziałek słowami „I z czego się tak cieszysz? Dopiero poniedziałek!”

2. Tłusta dieta
Belgijscy naukowcy ustalili, że dieta bogata w tłuszcz uspokaja i koi nerwy. Badania przeprowadzono za pomocą przekazywania pożywienia sondą, zatem o efekcie smaku soczystej golonki nie mogło być mowy. Uspokojony pracownik to zaś pracownik mniej podatny na stres i wolniej denerwujący się – a więc stres zredukowany. Może zatem warto chodzić na lunch w trakcie pracy? Koniecznie na golonkę.

3. Sok z granatów
Jeśli dbamy o linię, to zamiast tłustego jedzenia warto zadbać o codzienną szklankę soku z granatów. Jak wykazali naukowcy z Edynburgu sok z granatów obniża ciśnienie i zwiększa pozytywne nastawienie wobec pracy.

4. Kwasy Omega 3
Pozostając przy jedzeniu, bo nawet sok z granatów nie zaspokoi głodu- na lunch można też jeść ryby. Zawarty w nich kwas Omega -3 nie tylko poprawia pamięć, ale również wpływa na redukcję poziomu niepokoju. Naukowcy z Ohio obliczył nawet, że jest 20% redukcja w porównaniu do osób,które nie jedzą ryb i nie przyjmują kwasów Omega 3 w suplementach diety.

5. Krzesło z piłką
Tradycyjne krzesło biurowe nie jest tak naprawdę przeznaczone do tego, by spędzać w nim 8 godzin dziennie. Nasze mięśnie wiotczeją, inne partie nadmiernie się napinają, naczynia krwionośne w kończynach dolnych przestają być drożne. Ball Chair, czyli krzesło z piłką pomaga zachować optymalne napięcie mięśniowe a do tego delikatne kołysanie i podskakiwania na krześle wprawia nas w dobry nastrój. A dobry nastrój to mniejszy stres.

6. Słone paluszki
Kolejny element wyżywienia dobry na stres to zwykłe słone paluszki. Chodzi w zasadzie o sól, która – jak uważają naukowcy z University of Cincinnati – obniża poziom lęku społecznego oraz redukuje stres. Niestety nie ma jasności jak wiele soli trzeba przyjąć , by na stres się zobojętnić, ale … paluszkami można podzielić się ze współpracownikami i dzięki temu poprawić nastrój innym.

7. Modlitwa lub medytacja
W sytuacji stresującej, kiedy nie zdążyliśmy zapobiec stresowi, możemy mu przeciwdziałać modlitwą lub medytacją. Naukowcy z Ohio, Amsterdamu i Michigan w ramach szeroko zakrojonych badań odkryli, że modlitwa oraz pełna skupienia medytacja obniża poziom złości i napięcia, redukując stres i poziom agresji.

8. Brak zazdrości
Zazdrość wobec koleżanek i kolegów z pracy- ich pensji, stanowisk,klientów, relacji z innymi pracownikami, również podwyższa poziom stresu w miejscu pracy. Jeśli przestaniemy być zazdrośni nie tylko zmniejszymy stres w pracy, ale również przestaniemy sami spalać się myśleniem o tym czego nie mamy,a skupimy na tym, jak to samo osiągnąć. Dla Polaków to szczególnie cenna rada, bo zawiść jest naszą wadą narodową.

9. Sprawnie działający sprzęt IT
Coraz więcej pracujemy w oparciu o nowoczesne technologie. Stanowiska biurowego bez komputera nie sposób już sobie wyobrazić, a pracownicy w terenie też najczęściej mają już palmtopy, smatfony i inne urządzenia mające ułatwić pracę. Jeśli jednak urządzenia te nas zawiodą, to nasze zdenerwowanie sięga zenitu. Dlatego warto być w zgodzie z działem IT, który sprawnie rozwiąże nasz problemy i zadba o to by tech-stres nie był tak dojmujący.

10. Redukcja szumu

Zbyt duży hałas w pracy również niekorzystnie wpływa na poziom stresu w środowisku. Nieustający hałas jaki robią współpracownicy, dzwoniące telefony, radio, szum ksera sprawiają, że jesteśmy stale poddenerwowani. Oczywiście biuro nie tak łatwo zmienić, a szef najprawdopodobniej wyśmieje nasze narzekania na open space, ale i tak możemy coś dla siebie zrobić – kupić własne słuchawki, poprosić kolegów by każdy wyciszał dzwonek własnej, prywatnej komórki, przenieść ksero jak najdalej od miejsca siedzenia pracowników.

Metod na redukcję stresu kilka jak widać  jest. Niestety najczęściej stres bierze się z przeładowania obowiązkami i kiepskiej jakości zarządzania – a na to, jak zwykli pracownicy wpływu nie mamy.