10 mitów o pracy

Na rynku pracy, funkcjonuje wiele mitów, które podtrzymujemy i w efekcie albo tracimy szansę na ciekawsze oferty pracy, albo szukając pracy popadamy w marazm, albo też, podejmujemy błędne decyzje co do rozwoju naszej kariery. Poznajmy 10 najważniejszych mitów związanych z pracą i jej poszukiwaniem – ilu z nich byłeś pewien?

1. Gdybym zarabiał kwotę x byłbym szczęśliwy

Często wydaje nam się, że gdybyśmy znaleźli pracę o wyższym o kwotę „x” wynagrodzeniu, bylibyśmy szczęśliwi. Niestety nie jest to do końca prawdą. Badania mówią, że choć lepsze zarobki uszczęśliwią Cię na jakiś czas, ale w końcu i tak zaczniesz myśleć o jeszcze wyższej pensji. Średnio, chcemy zarabiać o 20% więcej niż zarabiamy i to niezależnie od tego, jaka jest nasza stawka wyjściowa. Wyjątkiem są tu sytuacje, w których osiągnęliśmy w naszym zawodzie maks możliwości finansowych i wiemy, że więcej już przy aktualnych zarobkach nigdzie nie zarobimy.

Oczywiście, nie znaczy to, że nie można być zadowolonym z posiadanej pensji, nie można jednak od jej wysokości całkowicie uzależniać bycia szczęśliwym. Pamiętajmy o tym, że praca to nie tylko wynagrodzenie – to również atmosfera w pracy, różnorodność zadań, możliwości rozwoju – jeśli zabraknie tego w nowej pracy, wyższa pensja nie zawsze wystarczy na osłodę.

2. Osoby często zmieniające pracę mają problemy z zatrudnieniem

Uważa się, że osoby często zmieniające pracę, mają problemy przy poszukiwaniu zatrudnienia. Rzeczywiście, jeśli skaczesz od pracy do pracy co trzy miesiące, dla kolejnego pracodawcy, Twoje CV nie będzie wyglądało zachęcająco. Jeśli jednak zmiana pracy odbywa się co 2-3 lata, to Twoje doświadczenie jest bardziej bogate niż u osób, które pracują po 10 lat w tym samym przedsiębiorstwie. Osoby, które zmieniają pracę, na ogół mają też więcej osiągnięć, lepiej pracują w zespole, są bardziej elastyczne i w bardziej pewny sposób są w stanie określić, czego oczekują od kolejnego pracodawcy. A to pracodawcy cenią.

3. Każdy pracodawca chce mieć pracownika jak najtańszym kosztem

Wysokie koszty pracy sprawiają, że pracodawcy rzeczywiście szukają oszczędności tam, gdzie mogą. Część z pracodawców, wyznaje zasadę, że pracownik tym jest lepszy im tańszy – na szczęście nie są to wszyscy pracodawcy. Bardzo wielu managerów – czy to w dużych korporacjach, czy w małych firmach, woli zapłacić pracownikowi wyższą pensję a w zamian za to uzyskać pewność lojalności oraz efektywną pracę. Nie zawsze więc, pracodawca pytając Cię na rekrutacji o oczekiwane zarobki, chce poznać minimalną stawkę za jaką zgodzisz się pracować. Wielu pracodawców rozumie, że pracownik bardzo tani, to w rzeczywistości pracownik kosztowny – częściej bowiem trzeba uruchamiać kosztowny proces rekrutacji przy większej rotacji, częściej też pracownik nisko opłacany będzie z pracy niezadowolony, a w efekcie nieefektywny i nie związany z firmą.

4. Pracę można dostać tylko po znajomości

Znajomości to rzeczywiście dość ważny element poszukiwania pracy. Nie chodzi tu jednak o to, że ktoś „załatwi” nam pracę, ale o to, że może powiadomić nas o rekrutacji w interesującej nas firmie, bądź polecić nas do pracy. Poza osobami, które zdobywają pracę z polecenia i „po znajomości” jest jednak cała rzesza osób, które prace otrzymują za pomocą przejścia przez proces rekrutacyjny, rozpoczynający się od przesłania CV w odpowiedzi na ofertę pracy.

5. Ciężką pracą ludzie się bogacą

W większości przypadków to prawda, ale niestety nie zawsze. Są wśród nas ludzie, którzy mimo codziennego wstawania rano do pracy i braku okresów bezrobocia, ledwo wiążą koniec z końcem. Z danych Eurostat z 2009 roku wynika, że aż 11% pracujących Polaków, mimo posiadania stałej pracy żyło poniżej granicy ubóstwa. Podobnie jest w Grecji oraz w Rumunii.

6. Pracoholik to idealny i pożądany pracownik

Pracoholizm to ulubiona „wada” podawana przez kandydatów do pracy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wybierają ją, wychodząc z założenia, że pracoholizm, to tak naprawdę pożądany przez pracodawców profil pracownika. Tymczasem, pracoholicy nie tylko częściej mają problemy ze zdrowiem, ale również szybciej wypalają się zawodowo, cierpią na depresję, mają tendencje do prokrastynacji i są w pracy mniej efektywni, niż osoby pracujące „zaledwie” po 8 godzin dziennie.

7. Praca mężczyzny jest ważniejsza niż praca kobiety

Ten stereotyp mocno ugruntowany w naszej kulturze mówi, że lepiej jest, aby to mężczyzna pracował na utrzymanie rodziny. Tymczasem, coraz więcej kobiet zarabia lepiej od swoich partnerów. Rośnie też liczba kobiet, które są jedynym żywicielem rodziny (szacuje się, że obecnie około 11% kobiet w Polsce, wychowuje swoje dzieci samotnie). Niestety, niższe zarobki kobiet w porównaniu do mężczyzn niestety mitem nie są.

8. Starsze osoby są gorszymi pracownikami

Uważa się, że osoby starsze są gorszymi pracownikami niż młodsi ze względu na mniejszą elastyczność, słabszą zdolność do przyswajania nowych rozwiązań i metod pracy oraz większe problemy ze zdrowiem. Tymczasem w wielu zawodach, starszy pracownik wygrywa z młodszym, ma bowiem więcej doświadczenia zawodowego i życiowego, przez co lepiej radzi sobie z sytuacjami trudnymi i kryzysowymi, starsi pracownicy są też bardziej cierpliwi oraz bardziej przywiązanie do pracy niż młodsi, którzy cechują się większą mobilnością w zakresie zmiany pracy.

9. Starsi zabierają pracę młodszym

Popularnym mitem związanym z obecnością osób starszych na rynku pracy jest wiara w to, że gdyby więcej osób przeszło na emeryturę, wtedy więcej osób młodych miałoby szansę na etat. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Większa ilość emerytów powoduje, że rosną kwoty składek, jakie płacić muszą osoby pracujące, by utrzymać osoby na emeryturach. W efekcie rosną koszty pracy, a pracodawcy starają się redukować ilość zatrudnień, bądź też starają się obejść wysokie koszty, zatrudniając młode osoby w oparciu o umowy cywilno – prawne, lub „na czarno”.

10. Korporacje lepiej płacą niż małe firmy

Oczywiście, na wysokim stanowisku, w międzynarodowej korporacji jesteś w stanie zarobić większe pieniądze, niż będziesz kiedykolwiek w stanie dostać w niewielkiej firmie. Nie jest jednak prawdą, że każde stanowisko w korporacji jest świetnie opłacane. Na stanowiskach specjalistycznych oraz średniego szczebla zarządzania pensje nie rzadko są niższe niż wynagrodzenia, które można uzyskać w firmach mniejszych. Kierując się motywacją finansową, nie warto skreślać mniejszych firm szukając pracy, niektóre bowiem firmy, mogą Cię miło zaskoczyć stawką, którą Ci zaproponują – jest to sprawa indywidualna i zależna zarówno od zamożności firmy jak i umiejętności kandydata.

Czy znacie jeszcze jakieś inne mity związane z procesem rekrutacji, rynkiem pracy, czy pracodawcami? Podzielcie się z nami!