Typy współpracowników – 9 najbardziej nielubianych

Za dobrze dogadujesz się ze współpracownikami i koniecznie chcesz to zepsuć? Nie masz pomysłu, jak to zrobić? Wystarczy, że staniesz się jednym z typów współpracowników, z którymi nikt nie chce pracować.

Open space sprzyja integracji współpracowników – zamiast spędzać czas pracy w towarzystwie kilku osób z działu, oglądasz większość twarzy w firmie. Taki stan rzeczy obnaża ludzkie wady. Nawet najbardziej zatwardziali zwolennicy skupienia nie są w stanie przesiedzieć ośmiu godzin w słuchawkach. A gdy widzisz i słyszysz, nie sposób uniknąć tych, którzy najbardziej przeszkadzają w pracy. Jeśli chcesz koniecznie zepsuć swoje kontakty ze współpracownikami wystarczy, że z zaangażowaniem będziesz wczuwał się w jedną z poniższych ról. A może już jesteś jednym z nich?

  1. Cierpiętnik

Nieważne, czy to poniedziałek rano, czy piątek po południu – każdy powód do narzekań jest dobry. Pogoda zawsze zła – latem za ciepło, zimą za zimno. I koniecznie ton, który podkreśla dramaturgię. Nie lubi konkurencji. Jest w stanie każdemu udowodnić, że to on ma najgorzej i całe zło świata sprzysięgło się właśnie wobec niego.

  1. Żartowniś

Nawet najwięksi zwolennicy rozluźniających żartów mają przy nim dość. W bardziej znośnej wersji jest mistrzem sucharów. W znacznie gorszej zapewnia myszkę komputerową zatopioną w galaretce, akurat gdy jest Ci niezbędnie potrzebna do nadrobienia pourlopowych zaległości. Śmieszy za pierwszym razem, ale za kolejnym niczym odgrzewany kotlet przestaje smakować.

  1. Ściemniacz pospolity

Ubarwianie rzeczywistości nie jest mu obce. Przechwałka na przechwałce przechwałką pogania. Słysząc o sukcesie jest w stanie w ułamku sekundy, bez zająknięcia, opowiadać o swoich dokonaniach, które są oczywiście znacząco lepsze. Jedyny moment, kiedy jest zbity z tropu, to gdy ktoś nakryje go na nieścisłościach w opowiadanych historyjkach.

  1. Ważniak

Stanowisko nie ma znaczenia – i tak udowodni, że jest co najmniej bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy w biurze. Wszystko wie najlepiej i zaciekle broni swojej racji, nawet gdy jej nie ma. Nieistotne, czy ktoś go słucha – i tak znajdzie ofiarę, która nie będzie potrafiła się przed nim obronić.

  1. Leniwiec

Powolutku, pomalutku, po co się śpieszyć – to jego życiowa decyzja. Praca męczy, więc każdą stosowną chwilę przeznacza na odpoczynek. Wydawałoby się, że nie ma gorszego współpracownika, ale wtedy dowiadujesz się, że istnieje…

  1. Spycholog stosowany

Nie dość, że pracowitość nie jest mu znana, to zadba, żeby każde zadanie znalazło swojego odpowiedzialnego – ważne, żeby nie jego. Nie liczy się z ilością obowiązków innych osób, gdy tylko widzi możliwość, przerzuca swoje obowiązki na innych, czym wywołuje u współpracowników niechęć, a w firmie spięcia.

  1. Egoista

Liczy się tylko on i jego potrzeby. Nie zamieni się na dyżury, jego życie prywatne jest najważniejsze, chętnie przyjmuje pomoc, nie pomagając nikomu.

  1. DJ

Wydawałoby się, że biuro nie jest miejscem, które da mu pole do popisu. To tylko pozory. Nawet, gdy nauczy się używania słuchawek, jego otoczenie i tak będzie miało niejedną okazję, by poznać jego playlistę. Do swoich ulubionych i wyczekanych chwil zalicza integrację – idealną, zdaniem DJa, okazję, by zapoznać Cię z dobrą muzyką. Dobrą, jego zdaniem, oczywiście…

  1. Plotkarz

Biurowa klasyka. Nic się przed nim nie ukryje – a każdy powód jest dobry, by stworzyć do niego historię. A potem przekazywać ją dalej w biurowej kuchni. Jak to w głuchym telefonie bywa, historia zmienia się i ewoluuje. Chyba, że plotkarz znajdzie następny fascynujący temat.

Na dłuższą metę nikt nie chce mieć do czynienia z toksycznymi współpracownikami. Kultura pracy i atmosfera panująca w biurze są równie ważne jak zarobki. Jeśli widzisz w sobie cechy nielubianego pracownika – określ, jakie Twoje zachowania przeszkadzają innym i zacznij pracę nad sobą już dziś.