Jeśli Chińczyk pracuje za „miskę ryżu”, to Polak za pół miski!

Czy niedługo chińscy producenci odzieży i obuwia zaczną zlecać szycie odzieży Polakom? Może tak się stać, bowiem jako siła robocza powoli stajemy się tańsi niż naród o którym mówiło się, że pracuje za przysłowiową miskę ryżu. Chińscy pracownicy, żądają coraz wyższych zarobków – w efekcie zarabiają lepiej niż najmniej zarabiający Polacy.

Jak podało dziś Wnp.pl, Chińscy pracownicy nie są usatysfakcjonowani zarobkami, które otrzymują. Żądają więc podwyżek, które – jak na razie – otrzymują. W efekcie przeciętna pensja robotnika w Chinach to obecnie 3000 juanów. Opiekunka do dzieci (zgodnie z wnp.pl) zarabia 4200 juanów. Jak ma się to do Polskich zarobków? Otóż całkiem ciekawie – obecny kurs to bowiem 0,43 zł za juana. Zatem zarobki robotnika wynoszą ok., 1300 zł a opiekunki do dziecka 1800 zł – nie wiem jak Wy, ale ja znam sporo opiekunek, które zajmują się dziećmi za nieco mniejsze pieniądze.

Oczywiście, problem zarobków w Chinach jest nieco bardziej poważny – wiele osób pracuje tam bez umów (zatem również za niższe pensje), a wykorzystywanie do pracy dzieci to norma. Niemniej jednak świadomość, że w Polsce praca jest bywa, nie jest pocieszająca (choć Chińskim obywatelom gratuluje jedności i walki o lepsze pensje).

Tagi: