10 prac, w których roboty są lepsze niż ludzie (i szybko je nam zabiorą)

robot-648622_1280Zdaniem naukowców i badaczy rynku, automatyzacja i robotyzacja zabierze nam około 5 mln. miejsc pracy. Wprawdzie pojawią się nowe zawody, ale wiele z tych znanych powoli zacznie znikać z rynku a raczej zostanie przejmowana przez szybsze i bardziej efektywne roboty czy androidy. Już teraz, w wielu zadaniach roboty są lepsze niż ludzie (i to w takich, których byście nawet nie podejrzewali).

1. Magazynier

Automatyka magazynów pozwala na lepsze oznaczanie produktów i automatyczna weryfikację stanów magazynowych. Towary mogą być układane na półkach i wyszukiwane za pomocą elektronicznie sterowanych ramion. Amazon wprowadził już do swoich magazynów zespół małych pomarańczowych robotów, które wożą pracownikom konkretne towary do zapakowania. Dzięki temu, pracownicy są w stanie skanować 300 produktów na godzinę a nie jak dawniej – 100.

2. Barman

Mechaniczne ramie miksujące alkohole? Brzmi niewiarygodnie, ale jest jak najbardziej prawdziwe. Japońskie restauracje wykorzystują już takie cuda, a jeden ze znanych statków wycieczkowych Royal Caribbean’s Quantum of the Seas wprowadził na pokład dwóch „robotycznych” barmanów. Miksują drinki szybciej i z większa precyzją. Poza tym znają ponad 300 przepisów na drinki.

Jedyny minus barmana – androida jest taki, że nie pogada…i według profesjonalnych barmanów, ważnym elementem składowym każdego drinka jest jednak serce, które barman wkłada w swoją pracę.

3. Żołnierz

Prawie 1/4 amerykańskiej armii ma zostać zastąpiona robotami do 2030 roku. Brzmi to nieco jak z filmu science fiction i przeraża. Z drugiej strony, dobrze wiedzieć, że życie realnych ludzi będzie mniej zagrożone.

4. Aptekarz

Czy robot może zostać aptekarzem? Jeśli pomyślimy o tym w kontekście  przygotowywania leków recepturowych, gdzie wymagana jest precyzja czy nawet wiedzy o zawartości poszczególnych leków oraz ich doboru, to może się okazać, ze robot będzie lepszym doradcą – zwłaszcza, jeśli będzie mógł obiektywnie doradzać w zakresie zastępników leków (bez bycia podatnym na wpływy przedstawicieli handlowych). Na świecie istnieje już apteka obsługiwana przez roboty – w Kalifornii. Na razie to eksperymentalna apteka Uniwersytecka przy Szpitalu w San Diego.

5. Rolnik

Automatyczny i sterowany zdalnie rolnik? To jak najbardziej możliwe. Wprawdzie nie są to roboty wielozadaniowe – jak ludzie – lecz dedykowane poszczególnym zajęciom urządzenia, ale w zasadzie można w pełni bezobsługowo uprawiać już wiele warzyw. Być może z czasem w ogóle odejdziemy od ręcznej uprawy roślin.

6. Taksówkarz

Samochody bezobsługowe na razie są w fazie testów, ale jeśli tylko wejdą do szerszego użytku, to mogą wyprzeć taksówki. Samojeżdżący pojazd na pewno nie będzie pijany i może uniknąć wielu zachowań ryzykownych. Oczywiście – będzie przestrzegał przepisów, zatem podróż może być nieco dłuższa, ale za to na pewno nie oszuka nas na opłacie i wybierze najkrótszą bądź najszybszą drogę.

7. Dziennikarz

Smutna wiadomość dla dziennikarzy – zaczynają zastępować ich roboty. Zwłaszcza dotyczy to pisania raportów i opracowywania danych statystycznych. Pocieszające jest to, ze polskich dziennikarzy tak szybko zwolnienia nie dotkną – nasz język jest na razie zbyt skomplikowany dla algorytmów semantycznych.

8. Gospodyni domowa

Dzięki Internet of Things zautomatyzowaniu może ulec w zasadzie każda czynność w domu – od zamykania okien, wietrzenia i dopasowywania klimatu pomieszczenia do potrzeb użytkownika po sprzątanie (roboty odkurzające), pranie a nawet gotowanie. Inteligentne lodówki same zamówią brakujące produkty. Tylko na razie trzeba będzie jeszcze je na półkach poukładać (choć bądźmy szczerzy – do czasu).

9. Prawnik

Czy prawnika może zastąpić robot? Absolwenci prawa się nie zgodzą ale startup o nazwie Blackstone Discovery udowadnia, że odpowiednia analiza dokumentów i wyposażenie algorytmu w wiedzę prawniczą może sprawić, że będzie on doradzał w sprawach prawnych równie skutecznie jak radca prawny. I to znacznie taniej!

10. Recepcjonista

W Japonii niespełna rok temu otwarto pierwszy hotel, w którym większość obsługi to roboty.

A Hiroshi Ishiguro profesor z Osaka University ujawniła ostatnio swój najnowszy projekt – Geminoid HI-1 o imieniu Erica. To asystentka. Zobaczcie jaka miła:

Tych 10 zawodów to nie jedyne stanowiska, które za kilka lat mogą zniknąć z rynku. Mówi się też o zastąpieniu robotami saperów, księgowych czy sprzedawców. Ja wam się taka wizja przyszłości podoba?

źródło: marketwatch.com

Tagi: