Pracodawcy obawiają się kolejnych fal emigracji

TNS OBOP przeprowadził wśród pracodawców ankietę dotyczącą ich potrzeb rekrutacyjnych w kontekście wykwalifikowanej kadry specjalistycznej. Okazuje się, że mimo kryzysu i wzrostu bezrobocia, aż 37% firm miało problemy z rekrutacją pracowników w przeciągu dwóch minionych lat.

Największa trudność jest w przypadku specjalistów z doświadczeniem, a jak wynika z badań, pracodawcy obawiają się, że kiedy kryzys minie, Polacy zaczną chętniej decydować się na emigrację i wyjeżdżać z kraju zubażając i tak już nadszarpniętą pulę specjalistów. Nad emigracją zastanawiają się przecież również te grupy, które dawniej na pokusy wyższych zarobków na zachodzie były dość odporne (jak managerowie z doświadczeniem). Specjalistów z Polski, według pracodawców, kusić ma bardziej zaawansowana gospodarka zachodnia, dająca dużo więcej możliwości.

Z badań Prowadzonych przez UJ wynika też, że coraz częściej zagraniczne firmy inwestują w Polaków już na poziomie licealnym. Oferując możliwość kształcenia się za granicą sprawiają, że osoba taka będzie znacznie mniej skłonna wrócić po studiach do kraju.

Przy okazji badań, OBOP sprawdził też, jakie branże miały w ostatnim czasie największy problem z rekrutacją. Okazuje się, że główny problem na branża hotelarska i gastronomia – na trudności skarży się 70% pracodawców (nic jednak w tym nie ma dziwnego – markowe i znane hotele za pracę na stanowisku pokojowej oferują pensję w wysokości 800 – 1200 zł netto, w gastronomii, na niższych stanowiskach często pracuje się bez umów w trybie po 14 godzin na dobę za stawkę niewiele wyższą od najniższej krajowej).