Zostań pracodawcą- zatrudnij nianię

Każdy kto narzeka na swojego szefa, a ma przynajmniej jedno dziecko w wieku niemowlęctwa, powinien zatrudnić nianię- nawet umowa o pracę na okres próbny zawarta z nianią, będzie dla pracodawcy takim obciążeniem, że zdąży on osiwieć, zanim jego dziecko zacznie raczkować. W Polsce, jako niania (opiekunka do dziecka) pracuje ponad 100.000 kobiet. Większość z nich, pracuje na czarno. Dlaczego? Bo dzięki temu mają zarówno więcej pieniędzy, jak i pracodawcy – którzy najczęściej nie mają doświadczenia w prowadzeniu własnej firmy, mogą spać spokojnie, nie obawiając się kary z PIP za brak przeszkolenia niani w zakresie BHP.

Pod koniec lipca, serwis niania.pl zamieścił obszerny raport na temat tego, jaka jest przeciętna niania w Polsce – ile ma lat, jakie ma wykształcenie oraz ile zarabia. Stawki są całkiem przyzwoite (przynajmniej w większych miastach) i wynoszą 10-12 zł na godzinę. Oczywiście, w większości są to stawki będące jednocześnie stawkami brutto i netto, podatków za nianie bowiem nikt nie odprowadza.

Jak pracować legalnie jako niania? Zatrudnić się na umowę zlecenie bądź umowę o pracę. W pierwszym przypadku, przy statusie studenta, pracodawca nie musi odprowadzać ZUS. Mniejsza jest też papierkologia. W przypadku umowy o pracę, zatrudnianie niani jest tak samo skomplikowane jak w przypadku regularnego prowadzenia firmy. Pracodawca musi bowiem:

Poza tym, obowiązują pracodawcę te same zasady co przy zwykłym stosunku pracy w oparciu o umowę:

W większości przypadków zatrudnienia na umowę o pracę dojdzie jeszcze dodatkowo konieczność zatrudnienia księgowej, bo w rozliczeniach podatkowych nie każdy będzie mógł i miał czas się połapać.

Rząd obiecuje wprowadzenie ulgi podatkowej, która ułatwiałaby zatrudnienie niani na legalu (można byłoby odpisać sobie od dochodów również wynagrodzenie zapłacone niani). Każda taka decyzja jest jednak dla rządu traktowana jako „zmniejszenie” części jak otrzymuje Państwo. Tymczasem, dzięki takiemu posunięciu, mogłoby zwiększyć się zatrudnienie legalne opiekunek.