Zła wiadomość dla niepełnosprawnych pracowników

Nowy Rok może nie być dla niepełnosprawnych łaskawy. Zwłaszcza w kontekście rynku pracy. PFRON zdecydował nie refundować pracodawcom składek ZUS za pracowników niepełnosprawnych. W ten sposób wyrównano wprawdzie otwarty rynek pracy z chronionym, ale pracodawcy już zaczynają zapowiadać, że zaczną redukować zatrudnienie. Właśnie o niepełnosprawnych.

Wprawdzie razem z zabraniem dofinansowania na ZUS, PFRON chce zwiększyć dotacje na podwyżki, niemniej jednak dla pracodawców oznacza to i tak wyższe koszty pracy. Zyskać mieliby niepełnosprawni, którzy za wykonywaną pracę otrzymywaliby wyższe pensje.


Problem w tym, że zamiast zyskać, mogą stracić- zamiast podwyżki mogą bowiem otrzymać wypowiedzenie. Już kilku przedsiębiorców zapowiedziało rezygnację ze statusu Zakładu Pracy Chronionej. Warto dodać że obecnie, na 5,5 mln niepełnosprawnych w Polsce, zatrudnionych jest jedynie 529 tyś.

Kto zatem zyska na nowelizacji?

PFRON i budżet Państwa. Jak donosi gazeta prawna, PFRON ma zaoszczędzić 463 mln zł, a budżet państwa 392 mln zł rocznie.

Na razie nie wiadomo jeszcze jak dużo niepełnosprawnych straci pracę, aczkolwiek, nawet jedno stanowisko będzie czyjąś osobistą tragedią. Kampanie społeczne zachęcające do zatrudniani niepełnosprawnych w kontekście decyzji PFRON, wydają się wyrzucaniem pieniędzy podatników w błoto…

źródło: gazeta prawna