Zadbaj o emeryturę – istnieje duża szansa, że dożyjesz setki!

man-272675_1280Wprawdzie reforma emerytalna ma więcej przeciwników niż zwolenników, ale biorąc pod uwagę przewidywaną długość życia, to może się okazać, że jest konieczna. Jeśli jesteś kobietą w okolicach 30-stki masz spore szanse (25%) na to, że dożyjesz setki!

Nasza długość życia systematycznie się wydłuża. Obecnie, średnia długość życia mężczyzn w Polsce to 73 lata, a w przypadku kobiet 81 lat. To nieco mniej niż w pozostałych krajach Europy zachodniej, ale tempo wydłużania się życia rośnie dość szybko. Z badań ONS wynika, że do 2037 roku, średnia długość życia wydłuży się o około  lat i będzie rosła nadal. Oznacza to, że osoby, które obecnie są między 20-30 rokiem życia, mają całkiem spore szanse na to, by dożyć 100 lat! Co dziesiąta kobieta mająca obecnie 2 lat ma szanse na osiągnięcie wieku 107 lat.

Oczywiście nie oznacza to, że żyć będziemy w zdrowiu.  W Polsce emeryt przeciętnie wydaje na leki około 150 zł, ale rekordziści nawet 800zł – może się zatem okazać, że jeśli nie zadbasz  emeryturę już teraz, w przyszłości będziesz mieć poważne problemy finansowe.