Wyższe pensje czy więcej pracy?

rp_call-center3.jpgKoszty wynagrodzenia przeciętnego pracownika w Polsce są około 55-75%  niższe niż porównywalnego pracownika niemieckiego (podaje raport „Polska 2025 – nowy motor wzrostu w Europie„). To sprawia, że jesteśmy atrakcyjni dla firm, które właśnie w Polsce chcą lokalizować swoje centra outsourcingowe. Dzięki temu, rośnie w Polsce ilość miejsc pracy. Niestety jest to również pułapka, gdyż chcąc utrzymać atrakcyjność dla inwestorów i generować nowe miejsca pracy, płace nie będą mogły zbyt szybko rosnąć.

Polska jest krajem atrakcyjnym dla inwestorów, ale mamy konkurencję w postaci Chin, Indii, Wietnamu i Filipin – krajów, które oferują jeszcze niższe koszty pracy i jednocześnie mają spory potencjał ludnościowy.

Obecnie w Polsce mamy około 470 centrów usług utworzonych przez zagranicznych inwestorów. Pracuje w nich 140 tys. osób. Raport szacuje, że do 2025 roku, w centrach zatrudnienie znaleźć może aż 450 – 600 tys. osób. W Europie mamy małą konkurencję – niższe koszty pracy można uzyskać jedynie w Bułgarii, Rumunii i na Ukrainie. Pozostaje jednakże pytanie – czy wolimy mieć dużo pracy – nawet jeśli nadal nie pozwala nam ona na życie porównywalne z tym, jakie prowadzą mieszkańcy Europy zachodniej czy jednak wolelibyśmy walkę o stanowisko, ale pewność, że mając pracę możemy żyć naprawdę dobrze?

Sprawdź ile możesz zarobić w BPO w różnych miastach!

Tagi: