Wypadek przy pracy co 4,5 sekundy

Statystyki potrafią przerazić. Zwłaszcza takie jak ta: szacuje się że w krajach Unii Europejskiej, co 4,5 sekundy wydarza się wypadek w miejscu pracy, który owocuje dla pracownika czasową niezdolnością do pracy (na okres przynajmniej 3 dni). Co 3,5 minuty z przyczyn związanych z wykonywaniem pracy umiera człowiek. Statystyki, które podała Gazeta Wyborcza, a które zostały przedstawione podczas Europejskiego Tygodnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, brzmią strasznie.

Nic więc dziwnego, że kraje członkowskie Unii mają zamiar dążyć do poprawy warunków BHP w miejscach pracy i zwiększeniu świadomości ryzyka, bez której nie jest możliwe sprawne zapobieganie zagrożeniom.
Co to oznacza dla pracowników?
W ramach projektu „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dobre dla Ciebie. Dobre dla Firmy” duża ilość przedsiębiorstw przejdzie badania oceny ryzyka zawodowego, co w efekcie przełożyć ma się na poprawę warunków bezpieczeństwa pracy.
Pamiętać warto o tym, że często to również pracownicy odpowiedzialni są za wypadki w pracy ignorując zasady BHP.

W kontekście przytoczonych statystyk można zacząć się zastanawiać, czy czasem bezrobocie nie jest receptą na długowieczność?