Wyniesienie poufnych informacji z firmy może słono kosztować

gavel and bookWielu pracowników nie zdaje sobie sprawy z tego, że wyniesienie danych z firmy to taka sama kradzież jak zabranie z firmy komputera czy wyniesienie z zakładu produkcyjnego 100 paczek makaronu. W zależności od szkody jaką wyrządzi pracodawcy wyniesienie poufnych danych i przekazanie ich konkurencji, pracownikowi  grozić może grzywna i kara w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W dniu 28 sierpnia 2014 roku, w Olsztyńskim Sądzie Rejonowym, zapadł wyrok skazujący pracownicę firmy na grzywnę w wysokości 30.000 zł oraz 25.000 zł zadośćuczynienia za wyrządzone szkody. Pracownica, która była technologiem w firmie produkującej mieszanki paszowe dla zwierząt, odchodząc z firmy skopiowała z dysku dokument zawierający przepis na mieszanki (zakupiony przez firmę u zagranicznego kontrahenta) a następnie wykorzystała dane w nowej pracy.  Za naruszenie zobowiązania do zachowania poufności, pracownica została skazana w sumie na 55.000 zł kary (sygn. akt IIK 404/2013).

Warto pamiętać, że nawet jeśli nie posiadamy podpisanej umowy o poufności z pracodawcą, to wyniesienie informacji stanowiących tajemnicę firmy i wykorzystanie ich w nowej pracy stanowi czyn nieuczciwej konkurencji (art. 11 Ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji).

źródło:tajemnica-przedsiebiorstwa.pl