Wszystkie dodatki pozapłacowe w ogłoszeniu rekrutacyjnym?

Czy chcielibyście wiedzieć czy pracodawca oferuje dodatkowe ubezpieczenie, opiekę medyczną czy służbowy samochód bez limitu już na etapie ogłoszenia o pracę? W Polsce nie jest to normą, choć część pracodawców podkreśla takie dodatki w ogłoszeniu rekrutacyjnym, by silniej zachęcić kandydatów.

W Polsce nie ma ani obowiązku, ani zwyczaju podawania proponowanego wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę. Ubolewają nad tym oczywiście kandydaci, którzy nie raz stracili czas na kandydowanie do firmy, która oferuje zbyt niskie wynagrodzenie. W Wielkiej Brytanii, gdzie podawanie widełek wynagrodzenia jest normą, pracownicy oraz managerowie domagają się, by w ogłoszeniu rekrutacyjnym podawać również wszelkie dodatki i przywileje, które w nowej pracy czekać będą na kandydatów. Po to, by kandydaci jeszcze bardziej precyzyjnie mogli dokonywać wyboru firmy do której aplikują.

Założenie jest takie, że każda z firm musiałaby podawać informacje o pełnym pakiecie świadczeń dodatkowych. Pracownik, któremu zależy na prywatnej opiece medycznej nie aplikowałby wtedy do firmy, która takiego dodatku nie ma w pakiecie. Dla firmy, która oferuje takie benefity byłaby to też dodatkowa przewaga konkurencyjna.

Wśród przebadanych przez brytyjski oddział towarzystwa ubezpieczeniowego Axa pracowników aż 2/3 uważa, że podawanie danych dotyczących dodatków pozapłacowych powinno być dla firm obowiązkowe. 42% managerów uważa też, że taka informacja pozwoliłaby na pełne porównanie ofert firm i zredukowałaby czas rekrutacji (przeznaczony na tych, którzy mają wyższe oczekiwania).

Coraz częściej pracownicy zaczynają zwracać uwagę nie tylko na samą wartość wynagrodzenia, ale doliczają do tego również wszelkie dodatki, które w swojej ofercie posiada pracodawca. A czy dla was też jest ważne to, czy pracodawca oferuje dodatkowo służbowe auto, ubezpieczenie czy kartę do siłowni?