Weterynarz, sportowiec i pracownik IT – współczesne zawody marzeń dzieci

hockey-557219_640Kim chcieliście być kiedy byliście mali? W pokoleniu współczesnych 30-40 latków dominowały taki zawody jak strażak, piosenkarka czy lekarz. Czy ambicje dzieci się zmieniły? Na co teraz stawiają? Kim chcą być współczesne 7.- latki?

Badanie w tym zakresie przeprowadzono w  Wielkiej Brytanii (w ramach konkursu Royal Mail’s Young Letter Writer of the Year) – i choć brytyjskie dzieci mogą mieć nieco inną wizję świata niż polskie, to jednak pewne trendy wydają się podobne. Okazuje się, że bycie strażakiem nie jest już atrakcyjne a na pewno dziewczynek nie pociąga już praca pielęgniarki. Za to potencjał jest w IT, inżynierii i sporcie.

Po zapytaniu ponad 100.000 dzieci okazało się, że najpopularniejsza i najbardziej pożądane profesje to kariera sportowa – taką chciałoby zrobić 17% dzieciaków. 11% chce być weterynarzem, 10% pracować w świecie rozrywki (piosenkarka), 9 w IT lub inżynierii.

Oczywiście między płciami występują spore różnice. Praca w IT lub inżynierii pociąga aż 14% chłopców (ale tylko 5% dziewczynek). Za to 9% dziewczynek chciałoby pracować w zawodzie związanym  medycyną. Co ciekawe, spada zachwyt pracą nauczyciela. Część dziewczynek nadal wzoruje się na swoich nauczycielach (12%), ale już tylko 3% chłopców uważa, że to fajny zawód.

Tagi: