Warsztaty z zarządzania finansami – nowa forma wspierania pracowników

Pomoc pracownikom w lepszym zarządzaniu budżetem i planowaniu finansowym to kolejny „dodatek pozapłacowy”, który pracodawcy coraz częściej oferują pracownikom.

Pracujemy nie tylko dla satysfakcji, ale również po to, by po nasza stopa życiowa była na zadowalającym poziomie. Wynagrodzenia to jeden z głównych powodów niezadowolenia z pracy lub jej zmiany. Nawet osoby zarabiające tyle samo i będące w podobnej sytuacji materialnej, w różny sposób mogą zarządzać pieniędzmi i w efekcie ich statusy materialne czy poczucie satysfakcji z osiąganych zarobków mogą od siebie znacząco odbiegać.

Sztuka gospodarowania

Czy na zadowolenie z wynagrodzenia wpływ ma to, ile konkretnie zarabiamy, czy może to, jak i na co jesteśmy w stanie pieniądze wydać? Dwie osoby zarabiające tyle samo, mogą – w związku z innymi sposobami gospodarowania pieniędzmi – mieć inne oczekiwania. Niestety, w szkole i na studiach nikt nie uczy nas tego, jak zarządzać własnym budżetem. Stąd łatwość wpadania w spiralę długów i wieczne debety na kontach wielu z nas. A pracownik, który martwi się tym, czy da sobie radę do pierwszego, to pracownik zdemotywowany.

Edukacja w pracy

W krajach zachodnich, w związku z rosnącym niezadowoleniem z zarobków oraz coraz częstszą sytuacją wchodzenia w spiralę kredytową, pracodawcy stoją przed nowym wyzwaniem – jak pomóc pracownikom cieszyć się z tego co mają, bez podnoszenia pensji. Rozwiązaniem może być edukacja pracowników, w jaki sposób zarządzać pieniędzmi, by wyciągnąć z nich nieco więcej. Edukacja finansowa pracowników może być prowadzona w formie warsztatów czy szkoleń i pozwala im na przyjrzenie się domowym budżetom i lepsze zrozumienie tego, gdzie  i jak uciekają im pieniądze, jakie rozwiązania finansowe wybrać, w co i jak inwestować.

Tagi: