Umiejętności poszukiwane w branży IT

Mówi się, że absolwenci kierunków informatycznych i pracownicy działów IT, mimo kryzysu nie muszą nadmiernie obawiać się utraty pracy czy znacznych obniżek pensji. Choć sytuacja prawdopodobnie nie będzie tak różowa jak jeszcze 2-3 lata temu, kiedy to firmy podkupywały sobie pracowników niemalże za wszelką cenę, to i tak pracownicy z działów IT najmniej muszą obawiać się o swoje stanowiska pracy. Nie każdy jednak kierunek wykształcenia jest tak samo poszukiwany i daje takie same możliwości. Kogo w zeszłym roku poszukiwały firmy i jakie specjalizacje warto robić obecnie?

Niezmiennie, najbardziej poszukiwani na rynku są programiści. Oni też, jeśli tylko posiadają doświadczenie i wysokie umiejętności programistyczne, mogą zrobić najwięcej. Programistów poszukują nie tylko duże korporacje, ale również niewielkie firmy takie jak agencje interaktywne, czy firmy tworzące dedykowane rozwiązania informatyczne. Najbardziej poszukiwani są programiści PHP i Java.

Sporym wzięciem cieszą się też administratorzy sieci. Niestety, są oni często – zwłaszcza przez mniejsze firmy myleni z informatykami – w efekcie od zatrudnianego pracownika oczekuje się kompetencji z zakresu zarówno administracji, rozwoju oprogramowania, help desku a dodatkowo nierzadko jeszcze kompetencji związanych z tworzeniem stron internetowych. W kręgu zawodów związanych z IT poszukiwani są również webmasterzy i graficy, a największe pieniądze w obszarze grafiki komputerowej zarobić mogą flash deweloperzy.

W zatrudnianiu pracowników  z branży IT problemem jest często brak wystarczającej wiedzy u rekruterów oraz nie dość precyzyjne formułowanie ogłoszeń o pracę – w ogłoszeniach brakuje dokładnego zakresu zadań oraz konkretnych umiejętności wymaganych od przyszłego pracownika. Oczekiwania w formie „umiejętności programistycznych” nie są bowiem dla programistów jasne, bez podania konkretnych danych dotyczących języka programowania i tego, w czym programista miałby pracować.