Terapia behawioralno – poznawcza dla pracowników

Depresja, wypalenie zawodowe, nerwica, bezsenność – to coraz częstsze problemy przeciążonych pracą pracowników. Czy pracodawcy mogą w jakiś sposób pomóc pracownikom i zadbać o to, by poprzez poprawę ich kondycji psychicznej wpłynąć na większą produktywność i większe zadowolenie z pracy? Heinz wymyślił sposób – psychoterapia behawioralno – poznawcza dla każdego!

Każdy z 1600 pracowników brytyjskiego oddziału Heinza, może wziąć udział w programie terapeutycznym, prowadzonym interaktywnie. Najpierw pracownikom proponowana jest diagnoza ich trudności (związanych z nadmiernym stresem, zaburzeniami snu, stanami lękowymi, nerwicą czy stanami depresyjnymi) a następnie, pracownicy mogą uczestniczyć w interaktywnym kursie, który pomaga im w określeniu przyczyn trudności i sposobie radzenia sobie z nimi. Jeśli pracownik uzna, że kurs nie spełnia jego oczekiwań, może zgłosić się po pomoc terapeutyczną.

Całość programu zaplanowano na trzy lata. Pracowników o możliwości skorzystania informowano za pomocą wewnętrznej telewizji i newslettera kierowanego do pracowników. Odzew jest spory – zwłaszcza, że zadowoleni pracownicy polecają sobie nawzajem skorzystanie z programu. Pomysłodawcy są zaskoczeni tym, jak wielu pracowników zdecydowało się skorzystać  z pomocy psychologicznej, którą można uzyskać również podczas dyżurów specjalistów.

Czy gdyby Wasz pracodawca zaproponował Wam bezpłatną pomoc psychologiczną zdecydowalibyście się skorzystać z takiej formy pomocy?

Źródło: employeebenefits.co.uk