Szef – robot? Hitachi wykorzystuje sztuczną inteligencję do zarządzania pracownikami

rp_boss-bez-twarzy3.jpgNarzekasz na swojego szefa? To wyobraź sobie, że zarządza tobą robot. A w zasadzie zaawansowany program komputerowy. Wykorzystanie sztucznej inteligencji do zarządzania pracownikami właśnie wprowadza firma Hitachi.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji najpierw wprowadzono do zarządzania magazynem (i jego pracownikami). System jest przygotowany do tego, by pracować w duchu filozofii Kaizen (czyli stale ulepszać wszystkie obszary pracy – od samego produktu po pracowników i sposób pracy, tak by był bardziej jakościowy i ergonomiczny). Sztuczna inteligencja, odpowiada w Hitachi za zarządzanie grafikiem pracowników, wydawanie im poleceń, ustalanie harmonogramu pracy i podejmowanie innych decyzji, które zazwyczaj wykonuje bezpośrednio szef. By móc robić to efektywnie wykorzystuje ogromną bazę danych zgromadzoną przez firmę przez lata w systemie IT, który działał w firmie. W ten sposób, sztuczna inteligencja uczy się i jednocześnie zarządza zadaniami w czasie rzeczywistym.

Czy skutecznie? Czas pokaże – jak na razie efekty są imponujące. Udało się poprawić efektywność pracy o 8%. Czy jednak chcielibyście by to maszyna wydawała wam polecenia? Z jednej strony pozbawiona jest osobistych animozji, z drugiej zaś, jej empatia może być mocno ograniczona (a na pewno jest sztuczna).

źródło:io9.com

Tagi: