Sytuacja na rynku pracy jest dobra! Uważa tak 4% optymistów

Jak wielu Polaków jest przekonanych o tym, że sytuacja na rynku pracy jest dobra? Aż oszałamiająca ilość 4% nadanych przez CBOS respondentów. W zeszłym roku optymistów było 6% – jak widać 1/3 z nich się wykruszyła…

To prawda, jesteśmy narodem, który uwielbia narzekać. Jeśli jednak chodzi o rynek pracy, z reguły mamy na co. Ostatnie badania CBOS pokazują, że nie jesteśmy dobrej myśli jeśli chodzi o przewidywanie tego, co się na rynku pracy wydarzy i tego jak oceniamy obecną sytuację. Przeważająca większość (74%) uważa, że sytuacja na rynku pracy jest zła, 18% że nie jest ani dobra ani zła, a zaledwie 4%, że jest dobra. Szał- nie uważacie?

Znacznie lepszą opinię mają mieszkańcy dużych miast, młodzi, z wyższym wykształceniem. Ci, którzy mieszkają w miejscach gdzie o pracę trudniej, siłą rzeczy widzą sytuację bardzie pesymistycznie.

Z drugiej strony, jak donosi raport wynagrodzeń Advisory Group TEST Human Resources, większość firm planuje zwiększyć płace w tym roku (aż 83% – choć pamiętajmy, że nie wszyscy dostaną podwyżki, a i w raporcie nie biorą udziału firmy małe, które jakby nie był stanowią trzon naszego potencjał zatrudnienia.)

A jak wy widzicie sytuację na rynku pracy? Pocieszające może być to, że za kilkanaście lat sytuacja się zmieni – rąk do pracy braknie i nie będzie trzeba przejmować się tym że najniższa krajowa nie pozwala na przeżycie, bo mało kto będzie za nią pracował- według badań i szacunków za 20 lat ma brakować tylu rąk do pracy ilu obecnie jest bezrobotnych. Zobaczymy – może dzięki temu ci, którzy będą musieli pracować do 67 roku życia znajdą zatrudnienie.