Jak się przygotować na targi pracy?

Wybierasz się na targi pracy? Aby efektywnie w nich uczestniczyć, dobrze się do nich odpowiednio przygotować. O czym pamiętać?

Wydarzeń poświęconych pracy jest coraz więcej. Praktycznie w każdym miesiącu roku (może poza wakacjami) można liczyć na tego typu spotkania. Biorą w nich udział nie tylko absolwenci i studenci, ale także osoby z doświadczeniem,  które aktualnie albo są bez pracy, albo chcą ją zmienić, albo szukają nowych możliwości rozwoju.

Jak się ubrać?

Nie musisz wybierać garnituru czy garsonki, ale warto zadbać o prezencję. To w końcu pierwszy kontakt z pracodawcą. Jeśli zobaczy w tobie potencjał, udzieli więcej przydatnych informacji. Najlepiej prezentować się po prostu schludnie i bardziej biznesowo niż wakacyjnie. Czyste włosy i paznokcie to oczywiście konieczność.

Co wziąć ze sobą?

Truizmem będzie stwierdzenie, że na targi pracy warto wziąć ze sobą CV. Kilka skserowanych egzemplarzy życiorysu to jednak za mało. Pamiętaj, że będziesz mieć możliwość skonsultowania dokumentów z doradcami i ekspertami. Warto mieć ze sobą laptop, by zmiany móc wprowadzać na bieżąco. Taka praca z ekspertem jest bardziej efektywna niż notowanie na papierowej wersji CV. Przyda się pendrive – aby wydrukować już poprawione CV. W ten sposób oszczędzasz czas (nie musisz w domu się już tym zajmować) i prezentujesz się jako efektywny i szybki pracownik będący za pan brat z nowymi technologiami.
Nie będziesz narzekać, jeśli zaopatrzysz się w plecak lub większą torbę (z targów wraca się z ulotkami i gadżetami) oraz odświeżające cukierki – będziesz dużo rozmawiać – warto mieć świeży oddech.

Co i jak zaplanować?

Odwiedzanie stoisk targowych

Sprawdź, czy na stronie internetowej organizatora targów jest podana informacja o wystawcach. Jeśli tak, to zaplanuj spotkania z firmami, na których ci szczególnie zależy. Najlepiej zrób listę, na której będziesz „odhaczać” odwiedzone stoiska. To ułatwia utrzymanie dyscypliny.

Warsztaty i prelekcje

Prawie każde targi pracy są wzmacniane prezentacjami, prelekcjami, wykładami i warsztatami. Warto przyjrzeć się tematyce wykładów – często są to wskazówki i cenne uwagi dotyczące pracy w branży bądź rekrutacji.

Wizyty u doradców

Jeśli chcesz skonsultować swoje CV bądź uzyskać innego rodzaju pomoc, to pamiętaj, że najlepszy na to czas jest w pierwszych godzinach targów – kiedy jeszcze nie ma aż tak wielu ludzi. Po południu do doradców może być kolejka, w której po prostu zmarnujesz czas.

Z grupą czy bez?

Niektórzy na targi przychodzą w grupach, inni samodzielnie. Jaka metoda jest najlepsza? To zależy, czy masz na tyle odwagi, by samodzielnie podchodzić do stoisk i rozmawiać z przedstawicielami HR. W grupie takie rozmowy prowadzi się łatwiej. Z drugiej strony, więcej osób, to większa konkurencja. Wygodnie chodzi się w parach – wystarczająco kameralnie, by spokojnie rozmawiać a jednocześnie z poczuciem wsparcia i większą odwagą do nawiązywania kontaktów.