Serwis rekrutacyjny, który powie Ci, ile jesteś wart

Co jest jednym z większych problemów kandydatów do pracy? Ustalenie oczekiwanego wynagrodzenia. Nie tylko martwimy się tym, czy nasze oczekiwania finansowe nie pozbawią nas szansy na pracę (czyli, że będziemy po prostu za drodzy a firma zamiast negocjować, po prostu nas odrzuci), ale również nie rzadko nie umiemy samodzielnie ustalić tego, ile chcemy zarabiać. Stąd liczne pytania na forach internetowych, typu „ile można zarobić jako …” A gdyby tak istniała usługa mówiąca nam, ile jesteśmy warci?

Taki serwis rekrutacyjny powstał w Hiszpanii. Kandydaci do pracy wgrywaną na serwer serwisu Jobsket swoje CV, które przerabiane jest na flash i prezentowane na stronie, tak aby pracodawcy mogli z CV kandydatów korzystać. Jednocześnie, specjalnie stworzony algorytm, w oparciu o takie dane jak miasto, branża, wykształcenie kandydata, jego doświadczenie,  umiejętności oraz dostępne na rynku oferty, ma wyliczać to, ile kandydat na rynku pracy jest wart. Dane te, jeśli kandydat sobie tego życzy, mogą być prezentowane wraz z jego CV.

Niezależnie od tego, czy pomaga to w rekrutacji czy też nie, dla kandydatów ma to być szansa na to, aby dowiedzieć się tego, ile z ich doświadczeniem i umiejętnościami mogą zarobić.

Serwis Jobsket twierdzi, że w 90% otrzymanych CV, są w stanie oszacować wartość kandydata z 85% dokładnością. Czy to prawda? Trudno orzec – nie mam CV w języku hiszpańskim aby wytestować usługę, poza tym, trzeba byłoby dobrze znać lokalny rynek, by móc otrzymany wynik odnieść do realiów. Redaktorzy z serwisu TechCrunch, którzy wypróbowali szacowanie pensji orzekli, że wyniki nie są realistyczne. Niemniej jednak, wyobraźcie sobie takie ułatwienie (pod warunkiem, że działałoby ono bez zarzutu- a to wydaje się jednak zbyt skomplikowane, zwłaszcza w Polskiej sytuacji, gdzie pracodawcy rzadko podają wynagrodzenie w ofercie pracy). Wrzucamy CV na stronę i dowiadujemy się ile może być ono (czyli de facto my) warte dla potencjalnego pracodawcy. Super sprawa, nieprawdaż?