Rynek pracy w październiku

Serwis egospodarka.pl, który monitoruje ilość ogłoszeń pojawiających się w większych serwisach ogłoszeniowych, podsumował październikowy okres pod kątem ilości i typu ogłoszeń o pracę jakie się w tym czasie pojawiły. Niestety, wyniki podsumowania nie nastrajają optymistycznie – wbrew wielu proroctwom przepowiadającym koniec kryzysu na rynku pracy nie jest lepiej. Ilość ogłoszeń w porównaniu do tego samego okresu zeszłego roku jest niższa o 10%. Doliczcie teraz do tego tych, którzy już zostali zwolnieni.

Gdzie jest gorzej? W zasadzie wszędzie- ilość ogłoszeń spadła we wszystkich województwach, oraz w prawie wszystkich branżach. Nieznaczny wzrost ilości ogłoszeń nastąpił w branży HR, co w sumie niewiele zmienia, bo przy tej ilości zapotrzebowania na „haerowców”, wystarczy aby w na rynku pojawiła się z nowym projektem jedna firma outsourcingowa (a właśnie rekrutuje Hewitt) aby wzrost ilości ogłoszeń stał się widoczny. Nieco więcej ogłoszeń jest też w branży R&D co skłoniło twórców raportu do postawienia hipotezy, że firmy walczyć będą między sobą na innowacje (skoro cena i obniżanie kosztów nie zdają rezultatu).

Kiepsko jest w bankowości – ilość ofert w porównaniu do września spadła o 44%. W finansach o 22%. W sumie, w porównaniu do września ofert pojawiło się mniej o 16%. Najłatwiej pracę znaleźć w sprzedaży (ok. 8 tys. ogłoszeń na całą Polskę) oraz w call – center (niecałe 4 tys.). Te dwie branże stanowią w sumie połowę ogłoszeń, które pojawiły się w październiku. Pozostałe 12 tys. ogłoszeń rozbitych jest na marketing, logistykę, zakupy, zdrowie, budownictwo, bankowość, administrację, produkcję, prawo, zarządzanie itd. Wydaje się więc, że na razie lepiej nie będzie – tym mocniej warto się zastanowić nad własnym biznesem, dotacjami w tym zakresie oferowanymi przez Urzędy Prace i Fundusze Unijne oraz o podjęciu pracy dorywczej, która pozwoli przetrwać trudny okres. Taką pracę można znaleźć podobno nawet w jeden dzień- próbował tego dokonać dziennikarz Newsweek’a, Marek Rabijsprawdźcie jak mu poszło.