Rynek pracodawcy czy pracownika?

Czytając prasowe nagłówki można się naprawdę zagubić. Również w meandrach rynku pracy. Informacje są niespójne, a nierzadko nawet sprzeczne. Podczas gdy money.pl pociesza szukających pracy, że aż 80 % firm ma problemy ze znalezieniem pracownika, łatwo więc o pracę, tvn straszy recesją na rynku pracy, masowymi zwolnieniami i rychłym powrotem do rynku pracodawcy. Jak jest naprawdę ?

Nie można niestety jednoznacznie określić globalnej wizji rynku pracy. O ile w niektórych zawodach rzeczywiście trudno jest znaleźć pracownika i nie zanosi się aby w najbliższym okresie się to zmieniło, o tyle w innych rzeczywiście możliwa jest recesja i wzrost bezrobocia.
Obszary w których można nie martwić się o pracę to wszystkie zawodu z kręgu IT i Internetu – od programowania i administracji począwszy, na reklamie internetowej skończywszy. Poza tym nadal potrzebni są finansiści, zwłaszcza że spadek siły nabywczej pieniądza może doprowadzić do wzmożonego apetytu na kredyty.
Trudno może zaś być w budowlance – developerzy nowe inwestycje rozpoczynają już bardzo ostrożnie, a do Polski wracają budowlani pracownicy z Irlandii. Nie zapowiadają się też różowe czasy dla pracowników eksportu. Coraz mniejsze zyski z działalności eksportowej powodują, że niektóre firmy mogą upaść inne zaś będą zmuszone do zredukowania ilości etatów.
Poza branżowymi problemami, pojawia się również kwestia redukcji etatów. Zwolnienia zapowiedziała już Poczta Polska i PKP Cargo.

źródło:money.pl, tvn24.pl