Rozwój rozwojem – i tak wybieramy kasę

Możliwości rozwoju, świetna atmosfera, szanujący pracowników szef – to wszystko składa się na nasz obraz idealnej pracy. Najważniejsza w tym wszystkim i tak jednak jest kasa – tak wynika przynajmniej z sondażu The Network, zrzeszającego serwisy rekrutacyjne. Co ciekawe, z doświadczenia muszę powiedzieć, że prawie żaden kandydat, zapytany o to, co jest dla niego ważne w miejscu pracy, nie mówi, że pieniądze…

The Network zapytało kandydatów korzystających z usług internetowych serwisów rekrutacyjnych o to, co jest dla nich w pracy najważniejsze, oraz na ile ważne są poszczególne warunki  pracy, a następnie porównało dane między sobą.

Dla wszystkich pracowników, bez względu na narodowość, najważniejsze są zarobki (i nic w tym dziwnego – najpierw musimy nie być głodni, żeby myśleć o rozwoju). W przypadku Polaków, pensja najważniejsza jest dla 82% osób. Drugim w kolejności ważnym aspektem pracy jest atmosfera, potem możliwości rozwoju i w końcu szkolenia.

Możliwość rozwoju dla Niemców i Rosjan nie jest tak ważna jak dla nas, za to Niemcy wolą, kiedy umowa o pracę zawarta jest na czas nieokreślony. (W przypadku Polaków, ważne jest to jedynie dla 32% pracowników – czyżbyśmy się już tak przyzwyczaili do tego, że jest to rzadkość?).  W odróżnieniu do Rosjan, którzy cenią sobie wyzwania w pracy, u nas oczekuje ich tylko co piąty pracownik (21%). Nieszczególnie też dbamy o to, aby wykonywać zróżnicowane zadania (17%). Trochę to dziwne, wziąwszy pod uwagę chęć rozwoju – wynika z badań bowiem, że chcemy się rozwijać, ale nie mają dla nas znaczenia ani różnorodne zadania, ani wyzwania – czyżby rozwój ten rozumiany był jako zajmowanie kolejnego stołka w hierarchii? Bo w świetle badań trudno rozpatrywać go jako chęć edukacji…

W porównaniu do Niemców i Rosjan mniej chętnie chcemy emigrować. Na wyjazd zdecydowałoby się 18% Polaków przy aż 50% Niemców. Powody emigracji też mamy inne – Polacy jeżdżą za kasą (by podnieść swój standard życia), Niemcy – by zdobyć nowe doświadczenia.

A co jest dla Was decydujące w kwestii wyboru pracy? Czy poza wynagrodzeniem zwracacie uwagę na coś jeszcze?

źródło:hrstandard.pl