Ranking szefów on-line?

Jakiś czas temu pisałam o tym, że zatrudniamy się dla firmy, a odchodzimy od managera. Szef z którym nie możemy się dogadać i dojść do porozumienia w pracy, prawie zawsze doprowadzi do tego, że się zwolnimy (bądź nas zwolnią bo będziemy kiepsko pracować). Jaki jednak nasz szef będzie, trudno się spodziewać, zanim do firmy nie przyjdziemy. Amerykanie znaleźli jednak na to sposób i tak jak serwis GlassDoor.com, prowadzi ranking firm, które poważnie traktują proces rekrutacji i prześwietla to, co w firmach pod względem rekrutacji się dzieje, tak serwis GetAGreatBoss.com, tworzy ranking szefów.

Zasada jest prosta – odważny szef, zgłasza się do oceny. Wtedy serwis wysyła zapytania do jego pracowników i przeprowadza profesjonalną ocenę kompetencji szefa, pod względem zarządzania personelem. Ocena (która kosztuje 220$) jest potem umieszczana w serwisie, tak że każdy może ją przeczytać. Oczywiście szef nie ma dostępu do ocen wykonanych przez poszczególnych pracowników, a w serwisie ocena publikowana jest zbiorczo.

Każdy pracownik może też sam wpaść na pomysł ocenienia swojego szefa – wypełnia wtedy formularz on-line a kiedy skończy, jego ocena wysyłana jest szefowi (anonimowo) – jeśli szef (zachęcony dobrą oceną pracownika) zechce poddać się pełnej ocenie, pracownik, który ocenił go pierwszy, otrzyma od serwisu 50$.

Po co to wszystko? Po to, aby osoby szukające pracy mogły zdecydować się na pracę u świetnego szefa. Firmy, które przebadają swoich szefów mogą następnie w ogłoszeniach o pracę, które będą publikować w innych serwisach, załączać link do profilu szefa dla którego działu prowadzona jest rekrutacja. W samym serwisie również publikowane są oferty pracy, ale tylko te, w których szefem będzie dobry, przetestowany szef.

W serwisie GetAGreatBoss.com nie ma kiepskich szefów -nikt nie chciałby przecież, aby profil jego pracy, źle oceniony, był dostępny on-line. Nie ma tu też rankingu szefów tworzonych przez użytkowników serwisu – aby ocena szefa pojawiła się on-line, musi zostać profesjonalnie przeprowadzona przez specjalistów z GetAGreatBoss.com- dzięki temu, serwis unika pozwów od wściekłych (i kiepskich szefów) a jednocześnie pozwala na bardziej wiarygodne budowanie wizerunku pracodawcy niż jeśli pracodawca sam sobie na własnej stronie umieści informacje że „cenimy kapitał ludzki i mamy świetnie wyszkolony zespół managerski” (na to już prawie nikt się nie łapie).

W Polsce, na serwis typu GetAGreatBoss.com nie jesteśmy jeszcze gotowi. Nie widzę jakoś tego, aby managerowie mieli odwagę zmierzyć się z negatywną oceną swojego stylu zarządzania (choć niektórzy na pewno są otwarci na rozwój swojego warsztatu pracy) – bo przecież zapewne jest też i tak, że szef który jest pewien że jest idealny, po ocenie wystawionej przez jego własnych pracowników, musi zweryfikować swoje wyobrażenia.

Jak uważacie – taki serwis to dobry pomysł? Chcielibyście znać opinię o swoim potencjalnym szefie przez podjęciem decyzji o zmianie pracy?