Jak przyjemnie i z finezją rekrutować programistów?

programowanieProgramiści to trudny orzech do zgryzienia dla każdego rekrutera. Trudno ich pozyskać, stale jest ich za mało, a jak się w końcu ktoś trafi, tonie zawsze się do pracy nadaje. Trzeba ich do tego szukać przez znajomości i direct search, bo praktycznie nie wysyłają CV. Do tego wszystkiego ktoś, kto ma profil w serwisie społecznościowym, wcale nie koniecznie będzie aż takim specjalistą. A to wszystko kosztuje. Czas, pieniądze i nerwy.  A może tak skorzystać z innych metod?

Mówi się, że pracownicy IT są jak dzieci – najbardziej szczęśliwe, gdy ubłocone po pachy. Ta metafora, choć przesadzona, ma jednak ziarno prawdy – pracownicy IT lubią zagadki i wyzwania. Może zatem rekrutować ich dzięki wyzwaniom? Taki pomysł ma amerykański serwis HackerRank Narzędzie, które dzięki zestawowi różnego rodzaju testów i zagadek, pozwala programistom sprawdzać swoje kompetencje, a jednocześnie pozwala na publikowanie tych informacji dla potencjalnych pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem programisty. Korzyści są obustronne – programista może sprawdzić jak jego umiejętności mają się do umiejętności innych osób z branży, a pracodawcy mają dostęp do najlepszych (lub osób na takim poziomie, na jakim potrzebują).

HackerRank jest coraz częściej wykorzystywany przez amerykańskie firmy do zatrudniania programistów z innych krajów – warto się może zacząć zatem testami w tym serwisie zainteresować? Sprawdzić można się w 36 językach programowania i stale dochodzą nowe.