Profil na Facebooku pomaga przewidzieć jak będziesz sobie radził w pracy

Media społecznościowe są chętnie wykorzystywane przez pracodawców do pogłębiania informacji o kandydacie do pracy. Może nam się to oczywiście nie podobać, ale taka jest rzeczywistość. Do tej pory jednak martwiliśmy się jedynie o to, że nasz potencjalny szef znajdzie zdjęcia z imprezy na której byliśmy bądź zobaczy, że zdarza się nam przeklinać. Tymczasem najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Illinois (i dwóch wspomagających prace Uniwersytetach) wykazały, że na podstawie głębokiej analizy profilu na Facebook, można przewidzieć to, czy kandydat będzie sobie radził w pracy dobrze czy źle.


Jak to sprawdzono? Otóż pod lupę wzięto 56 profili Facebook studentów (którzy posiadali równocześnie pracę zawodową) i przeanalizowano w zasadzie wszystko. Zdjęcia, godziny w których publikują, gry w jakie grają, co lajkują, jakie strony lubią, ilu mają znajomych i jakich, jak się z nimi komunikują itd. Na podstawie tego co znaleziono, próbowano odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące osobowości osób badanych: jak bardzo stabilna emocjonalnie jest ta osoba, na ile jest otwarta, spontaniczna, zależna od innych, jak duży ma poziom samoświadomości itd.
Po 6 miesiącach poproszono przełożonych badanych studentów (z ich prac zawodowych) o dokonanie ewaluacji pracy oraz oceny cech które zbadano na podstawie Facebook. Okazało się, że oceny były wysoce skorelowane (zbieżne) czyli to co wywnioskowali naukowcy na podstawie profilu na FB zgadzało się z tym, jak w pracy studenci zostali ocenieni.

Przeprowadzono też drugie badanie – już na większej próbie 244 studentów, ale w kontekście radzenia sobie na studiach – po porównaniu analizy profili Facebooka z ocenami ze studiów również okazało się, że można przewidzieć po samym profilu jak osoba ta będzie sobie na studiach radzić.

Jeśli zatem wydawało się wam, że Facebook jest narzędziem niewinnym i nie mówi nic o nas samych jeśli tego nie chcemy, to jesteście w błędzie. Specjalista wyciągnie sporo wniosków na temat naszej osobowości i cech charakteru na podstawie naszego profilu osobowego na Facebook.
Źródło:wsj.com