Praktyka wcale nie czyni mistrza?

Sukces składa się w 1% z talentu a 99% z ciężkiej pracy? Niestety okazuje się to nie do końca prawdą. Oczywiście – trening jest ważny i im więcej pracujemy nad daną rzeczą, tym większymi ekspertami się stajemy. Ilość spędzonych na ćwiczeniu danej umiejętności godzin nie wyjaśnia jednak, dlaczego występują między nami różnice mimo tak samo długiego treningu. Nie zawsze niestety staniesz się ekspertem w jakiejś dziedzinie – nie ważne ile czasu na jej ćwiczenie poświęcisz.

Zach Hambrick z Uniwersytetu Stanowego w Michigan zainteresował się tym, dlaczego ludzie różnią się w poziomie umiejętności nawet jeśli trenują i ciężko pracują nad nimi porównywalną ilość czasu. Przeanalizował 14 badań dotyczących muzyków i szachistów próbując ustalić w jaki sposób ilość czasu spędzona na ćwiczeniach odnosiła się do osiąganych wyników. Zależność udało mu się znaleźć zaledwie w 1/3 przypadków. Co zatem jeszcze wpływa na to, czy uda nam się osiągnąć biegłość w danej dziedzinie?

Hambrick wymienia:

Jeśli zatem chcesz osiągnąć biegłość w jakiejś dziedzinie, to nie koncentruj się jedynie na treningu i ćwiczeniu umiejętności, ale znajdź trenera lub mentora, który pomoże ci dając wskazówki i oceniając na bieżąco to, jak się rozwijasz.

źródło:msutoday.msu.edu