Pracownicy edukacji wreszcie zadowoleni

Przez kilka ostatnich lat, zawód nauczyciela był przykładem pracy ciężkiej, kiepsko opłacanej i wymagającej dużego samozaparcia i zaangażowania od pracowników. Spora grupa osób pracujących w edukacji była niezadowolona zarówno z prestiżu swojego stanowiska, pensji jak i warunków pracy. W ostatnim badaniu Satysfakcji Pracowników okazało się jednak, że sektor edukacyjny to jednak z najbardziej zadowolonych branż!

Ostatnie kilka miesięcy okazało się świetnie wpłynąć na poczucie zadowolenia ze swojej pracy pracowników instytucji szkoleniowych, placówek edukacyjnych i organizacji wspomagających edukację.  O ile średnia zadowolenia pracownika w Polsce w 2010 roku kształtuje się na poziomie 52 punktów (na 134 możliwe) o tyle zadowolenie w sektorze edukacyjnym wynosi aż 80 punktów. (w zeszłym roku, wynosiło 58 – wzrost jest więc znaczny)

Indeks TRI*M (metoda pomiarowa Indeksu Satysfakcji Pracowników, którą posługuje się OBOP), świadczy zarówno o zadowoleniu z miejsca pracy, zaangażowaniu oraz odczuwanej z pracy satysfakcji. Aż trzech na czterech pracowników sektora edukacji uważa, że warto polecać to miejsce pracy, a 89% ponownie aplikowałoby na stanowisko, które piastuje.  Czyżby zła passa nauczycieli już się skończyła? Czy po prostu chodzi o to, że inni mają gorzej i na tym tle pracownicy edukacji wypadają lepiej i lepiej się przez to czują? Jak uważacie?