Praca w zespole zróżnicowanym wiekowo

„Praca w młodym zespole” to często stosowana w ogłoszeniach rekrutacyjnych fraza, którą w rzeczywistości można uznać za strzał w stopę.

Takie sformułowanie oznacza, że firma dyskryminuje osoby starsze, że (prawdopodobnie) mało płaci oraz że (prawdopodobnie) nie ma w niej ścieżki dydaktycznej. Nie ma zatem od kogo się uczyć – skoro firma zatrudnia same osoby z małym doświadczeniem, to trudno przejąć wiedzę od kogoś, kto ją ma.

McDonald’s mocno inwestuje w starszych pracowników. Z jego doświadczeń wynika, że pracownicy, którzy pracują w zespole zróżnicowanym wiekowo, są około 10 proc. bardziej zadowoleni z pracy niż osoby pracujące jedynie w grupie osób w swoim wieku. Mieszane wiekowo grupy pracowników to również plus od strony klienta i konsumenta. Aż 84 proc. gości restauracji potwierdziło, że wolą, kiedy w restauracji są osoby w różnym wieku, a 60 proc. oczekuje w związku z tym lepszej obsługi klienta.

Praca z osobami w zróżnicowanym wieku daje nie tylko lepsze możliwości uczenia się, ale również kontakt z osobami o różnym poziomie życiowych doświadczeń i różnym spojrzeniu na świat. Warto zatem zwracać uwagę na firmy, które są otwarte również na starszych pracowników – to korzyść również dla tych młodszych.