Praca za długi komunalne

W listopadzie pisałam o inicjatywie krakowskiego Zarządu Budynków Komunalnych, który wraz z MOPSem umożliwił zadłużonym lokatorom pracę, z której część zarobków przekazywana byłaby na oddłużenie. Krakowski pomysł, choć ruszył, zainteresowaniem dłużników się nie cieszył. W Gdańsku i Sopocie jest nieco inaczej – za stawkę 10 zł na godzinę, na odpracowywanie długów, zgodziło się całkiem sporo osób.

Zarówno Gdańsk jak i Sopot prowadzą politykę oddłużania poprzez pracę już od jakiegoś czasu. W Gdańsku prace wykonywać można różne – od prac biurowych typu kopertowanie „zwrotek”, przez prace remontowe, po odśnieżanie. W Sopocie, dla dłużników w tym momencie dostępna jest jedynie oferta odśnieżania. Do tej pory, oferta ta nie cieszyła się powodzeniem, ale odkąd miasta zdecydowały się na podniesienie stawek do 10 zł za godzinę, ilość chętnych wzrosła. Gdańsk, daje nawet możliwość odpracowywania długu za drugą osobę.

Stawka 10 zł za godzinę, nie jest taka zła – to znacznie więcej niż minimum, które zarabia spora ilość osób. Osoby które odśnieżają na zlecenie miasta w całości przekazują jednakże swój zarobek na zmniejszenie długu. I jak Wam się taki pomysł podoba?

źródło:trojmiasto.gazeta.pl