Praca na etat, ale o dowolnej porze. Nowy projekt z USA

Forbes prezentuje nowy pomysł na zmiany w obszarze warunków pracy. Z tym, że zmiany te to nie jakieś drobnostki, ale prawdziwa rewolucja. Zgodnie z nową koncepcją ROWE (results-only work environment) praca miałaby być wykonywana w dowolnych godzinach ! Brak konieczności przychodzenia na 8.00 rano? Brak kontroli przełożonego? Możliwość wyjścia do fryzjera w trakcie pracy? I to wszystko przy pracy na etacie? Brzmi jak opowieść science – fiction

Choć jest na świecie kilkadziesiąt zawodów, w których pracownicy odpowiadają jedynie za wyniki swojej pracy i nikt nie każe im pracować „od-do” to w większość firm obowiązują jednak sztywne godziny pracy. I nie ważne jest czy ktoś woli pracować rano czy wieczorem. Ważne są zasady panujące w firmie.

 

Cali Ressler and Jody Thompson, dwie specjalistki od Zarządzania Zasobami Ludzkimi, wpadły na ciekawy pomysł. Pozwolić pracownikom pracować kiedy chcą a rozliczać ich za wyniki. Wszystko opisały w swoje książce o nośnym tytule „Dlaczego praca jest do bani i jak to naprawić” (Why Work Sucks And How To Fix It)

 

Zasada jest prosta. Pracownik swoje obowiązki ma rozpisane w formie zadań, które w trakcie konkretnego okresu czasu ma wypełnić. Do niego należy decyzja kiedy i w jaki sposób wywiąże się z zadań. Jeśli więc architekt zamiast siedzieć w biurze woli pracować w domu o 3 rano, dzięki ROWE, ma taką możliwość.

 

Sam pomysł wziął się z obserwacji obecnego trendu na rynku pracy, którym młodzi pracownicy zmieniają firmy jak rękawiczki, stale poszukując czegoś lepszego , co pozwoliłoby im lepiej zarabiać, ale też pracować w bardziej odpowiadających im warunkach. Wg badań zaś, najbardziej przeszkadzającą rzeczą jest kontrola managementu oraz konieczność pracy w określonych godzinach. Duża rotacja to dla firmy ogromne koszty. Lepiej więc podjąć kroki, które mogłyby zatrzymać pracowników.

 

Wdrożenie metody wiąże się jednak nie tylko z umożliwienie pracownikom pracy wtedy kiedy chcą, ale przede wszystkim ze zmiana mentalności pracowników i szczebla zarządzającego i nastawieniu na wyniki. Jest to zmiana na poziomie kultury organizacji.

Pomysł dla wszystkich pracowników biurowych korzystny. Niestety, nawet gdyby ROWE się przyjęło, nie ma co liczyć na to iż wszystkie zawody będą miały jednakowy dostęp do takich możliwości. Dość pomyśleć o chirurgu który operuje wtedy kiedy ma ochotę, lub o sprzedawcy w kiosku, który zamiast sprzedawać pójdzie na spacer właśnie wtedy, kiedy Ty potrzebujesz biletu.

Źródło: http://www.forbes.com