Praca bez kwalifikacji ?!

Młodzi ludzie, którym ciężko jest znaleźć wymarzoną pracę, często uważają że przyczyną ich niepowodzeń są niedostateczne kwalifikacje i brak certyfikatów potwierdzającym pewne konkretne umiejętności. Okazuje się jednak, że można pracować bez potwierdzenia swoich umiejętności. Ba! Nawet radzić sobie na swoim stanowisku świetnie przez wiele lat. Niestety do czasu…

Doświadczył tego pewien kierowca wozu strażackiego w Tokio, który po prawie 25 latach wzorowej służby został zwolniony gdy okazało się że …nie ma prawa jazdy ! 40 letni strażak, przez blisko 25 lat prowadził po zatłoczonych Tokijskich ulicach wozy strażackie i ambulanse i gdyby nie rutynowa kontrola w zeszłym tygodniu, jeździłby nadal bezwypadkowo i skutecznie, jak dotychczas. Okazało się, że strażak podszywa się pod swojego ojca, sam zaś prawa jazdy nigdy nie wyrobił, oblewał bowiem pisemne egzaminy. Zazwyczaj, pokazując prawo jazdy umieszczał kciuk na zdjęciu, tak aby inspektor kontrolujący nie zauważył różnicy w wyglądzie kierowcy, a jego podobizną na dokumencie.

Japońscy urzędnicy nie mogąc wybaczyć oszustwa zwolnili kierowcę, który obecnie jest przesłuchiwany. W ten oto sposób, tokijska straż pożarna straciła kierowcę, który choć nieuczciwy, wypadku nigdy nie spowodował. Tak się dzieje, kiedy biurokracja ustępuje miejsca zdrowemu rozsądkowi.

źródło: reuters.com