Pierwsza businesswoman w Arabii

Kobiety w Polsce narzekają, że ciężko dla nich o pracę, że są dyskryminowane ze względu na możliwość zajścia w ciąże, że mają mniejsze pensje niż mężczyźni, że zatrudnieniu na wielu stanowiskach towarzyszy mobbing, że pracując w męskich zawodach (motorniczy, programistka) nie są szanowane przez kolegów. To wszystko prawda, ale nie wolno się załamywać i poddawać, tylko walczyć – ze stereotypami, układami społecznymi, własnymi ograniczeniami. Spójrzmy na Samirę Al Kuwaiz – pierwszą w historii businesswoman w Arabii Saudyjskiej. Kraju, w którym kobieta z reguły nie prowadzi samochodu i nie może bez opiekuna nocować w hotelu !

Samira Al Kuwaiz, została zarządcą funduszu inwestycyjnego Osool Capital. Jest to bardzo odpowiedzialne i wymagające solidnej wiedzy stanowisko. Samira ma odpowiednie przygotowanie, a za sobą doświadczenie bycia wykładowcą na Uniwersytecie (tym stanowiskiem zresztą też wzbudzała poruszenie). Karierę zarządcy funduszy rozpoczęła Samira jako osoba przygotowująca oferty dla dziedziczek majątków w Arabii. Jako kobiecie łatwiej było jej się porozumieć i wytłumaczyć wszelkie zawiłości umów, dlatego fundusz zdecydował się na zatrudnienie kobiety. Okazało się że Samira ma niezwykłe umiejętności i wyczucie biznesowe – stąd awans.
Wiedząc jak wygląda zawodowa sytuacja kobiet w Arabii, musimy założyć, że Samira musiała wykazać się znacznie większą wiedzą, niż jej koledzy.
Postać Samiry jest nadzieją dla młodych mieszkanek Arabii Saudyjskiej, które chciałyby robić karierę zawodową. Dodatkowym ułatwieniem, ma być dla nich planowane przez rząd, zniesienie zakazu przebywania kobiecie w hotelu bez strażnika czy opiekuna. Kobiety będą wtedy mogły samodzielnie podróżować. Jeśli tylko jeszcze przekonają się do prowadzenia samochodu…oj, będzie się działo.

źródło:money.pl