Penseo.pl, społecznościówka dla dbających o karierę

Na polskim rynku serwisów poświęconych problematyce pracy zawodowej pojawił się nowy serwis – penseo.pl Co znajdziemy w serwisie? Nieco danych o rynku pracy (głównie w formie przedruków z innych serwisów), kilka grup dyskusyjnych i dwie ciekawe funkcjonalności – monitor rynku pracy i anonimową analizę wynagrodzeń. O stworzenie serwisu na wzór glassdoor nadal w Polsce nikt się nie pokusił.

Monitor rynku pracy to analiza ofert pracy w trybie rzeczywistym. Co to oznacza? Otóż serwis gromadzi dane z kilku największych serwisów ogłoszeniowych (w tym również z infopracy.pl) w wybranych zawodach (znajdziecie tu takie zawody jak asystentka, przedstawiciel handlowy czy programista) i monitoruje ilość ogłoszeń pojawiających się na rynku w danych kategoriach. Takie rozwiązanie pozwala śledzić trendy związane ze wzrostem bądź spadkiem ilości ogłoszeń w poszczególnych grupach zawodowych. Podana jest również liczba ogłoszeń z danego serwisu i danej grupy. (Nie cieszmy się zanadto – 3355 ofert pracy na stanowisko przedstawiciela handlowego nie oznacza rzeczywistej ilości ogłoszeń – w końcu niektórzy pracodawcy publikują swoje oferty na kilku serwisach na raz – łączna liczba podana w penseo.pl będzie więc odrobinę wyższa niż rzeczywista ilość ogłoszeń). Jakiś pogląd nam to jednak daje – przynajmniej na to, jak zmienia się zapotrzebowanie na konkretnych stanowiskach na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Co z wynagrodzeniami? Stwarzając profil możemy uzupełnić go o otrzymywane wynagrodzenie a następnie zaprosić innych użytkowników do oceny naszego wynagrodzenia. Dowiedzieć mamy się z tego czy zarabiamy w opinii innych dużo czy mało. Czy ta funkcjonalność w pełni się rozwinie i uniknie manipulacji ze strony „dzieci neo” okaże się w przyszłości – sam pomysł, z punktu widzenia osób szukających pracy, wart uwagi.