Pełnomocnika ds. gejów i lesbijek w OPZZ

OPZZ powołał pierwszego pełnomocnika ds. gejów i lesbijek. Adam Rogalewski będzie odpowiedzialny za poprawę świadomości pracodawców i pracowników w kwestii dyskryminacji mniejszości seksualnych w miejscu pracy. OPZZ jako największa centrala związków zawodowych w Polsce, jako pierwsza dostrzegła potrzebę wprowadzenia w swoje szeregi osoby, która zajmie się problemami gejów i lesbijek jako pracowników.

Poza poszerzaniem świadomości, pełnomocnik będzie też spotykał się z osobami, które były dyskryminowane w pracy w związku ze swoją orientacją seksualną. Jego zadaniem będzie interwencja oraz reprezentowanie interesów pracownika w takich sytuacjach.

OPZZ podczas przyszłorocznej EuroPride w Warszawie, planuje zorganizowanie konferencji międzynarodowej na temat sytuacji gejów i lesbijek w pracy.

Czy jesteśmy tolerancyjni wobec mniejszości seksualnych? Z badań ankietowych wynika, że w miarę – przeciwko pracy z gejem występuje „zaledwie 6%” osób. Na niektórych stanowiskach (lekarz, nauczyciel) gejów jednak nie uznajemy (17% internautów uważa, że na tych stanowiskach powinny pracować jedynie osoby heteroseksualne). Jeśli statystyka jest prawdziwa, to dlaczego tak wielu gejów ukrywa się ze swoją orientacją seksualną, nierzadko udając przed współpracownikami posiadanie partnera / partnerki płci przeciwnej? Według badań Kampanii Przeciw Homofobii, swoją orientację w miejscu pracy ukrywa 85% homoseksualistów.

Czy wśród naszych czytelników są osoby, które borykają się z problemem nietolerancji ze względu na swoją orientację? Jak to wygląda w praktyce – podzielcie się z nami.