Osobliwe zawody. Latte art work barista

Branża FMCG i gastronomiczna obfituje w niecodziennie zawody. Tym razem przedstawiamy czym zajmuje się latte art work barista.

W kilku kawiarniach w Polsce, spotkać można już przedstawicieli tego zawodu, choć nadal nie ma dla nich do końca właściwej nazwy. Samo słowo barista oznacza specjalistę od kawy. Człowieka, który doskonale zna się na gatunkach i mieszankach, wie ile sekund powinno parzyć się espresso i umie przyrządzić cappucino na każdy z czterech podstawowych rodzajów. Latte art work to zaś umiejętność tworzenia wymyślnych rysunków na powierzchni filiżanki z kawą.

Rysunków złożonych ze kawy, cremy (jasnej, cienkiej warstwy pianki pokrywającej dobrze zaparzoną kawę) i ubitego mleka. Czasem z dodatkiem syropów, które ubogacają kolorystycznie rysunek.

Latte art work nie jest sprawą prostą. Aby dość do perfekcji trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. I oczywiście trzeba lubić kawę.

Wysokiej klasy barista specjalizujący się w latte art work pracować może w najlepszych światowych kawiarniach i hotelach oraz brać udział w wielu konkursach dla baristów organizowanych przez stowarzyszenia baristyczne z całego świata. Naukę zacząć można od strony coffeegeek.com, zawierająca sporo cennych wskazówek na temat pierwszych i kolejnych kroków w tym nietypowym zawodzie.