Osobliwe zawody. Klaun terapeutyczny

W naszym cyklu osobliwych zawodów zaprezentujemy dziś zawód który jest jednocześnie wesoły i smutny. Zawód który wydaje się łatwy, ale w rzeczywistości jest niezwykle trudny. Zawód klauna terapeutycznego. Klaun- terapeuta wygląda jak każdy inny klaun, którego spotkać możecie w cyrku, bądź zaprosić na urodziny waszego dziecka, jego zadaniem jest jednak nie tylko rozbawianie dzieci, ale również pomoc w radzeniu sobie z trudnymi dziecięcymi emocjami. Klaun – terapeuta pracuje bowiem w szpitalu, najczęściej na oddziałach onkologii, gdzie dzieciaki, umierają na raka.

Paul Hooson, jest Klaunem terapeutycznym w szpitalu na Bowen Island. Jego zadaniem jest opieka nad dziećmi przewlekle lub terminalnie chorymi. Najczęściej, Paul przebywa na oddziale onkologii dziecięcej. Paul nie potrafi wyleczyć dziecka z nowotworu, ale umie rozmową i zabawą zredukować ból, zmniejszyć lęk przed badaniem i dowiedzieć się od dziecka tego, czego dziecko nie chce powiedzieć lekarzowi.
Praca klauna w szpitalu dziecięcym to znacznie więcej niż zapewnianie dzieciom rozrywki. To odpowiedzialna praca, która niesie ze sobą ogromnie wiele korzyści dla dziecka i jego rodziny.

Paul Hooson jest cenionym członkiem zespołu medycznego. Mimo iż ma w pracy wiecznie czerwony nos i za duże o kilka rozmiarów buty, bierze udział w zebraniach personelu medycznego i może wyrażać swoje opinie co do dalszego sposobu leczenia dziecka. Często bowiem wie znacznie więcej od pielęgniarek, lekarzy czy nawet psychologów dziecięcych co czuje jego mały pacjent.

W Polsce, klaunów zatrudnianych w szpitalach nie ma. Częściowo rolę tą przejmują wolontariusze z fundacji typu Mam Marzenie. Amerykańskie i brytyjskie badania pokazują jednak wyraźnie, że instytucja Klauna Terapeutycznego byłaby dzieciom w szpitalach niezwykle pomocna i potrzebna

źródło: suite101.com