Ojciec w pracy

Dziś Dzień Ojca. Jak zatem ojcowie radzą sobie w pracy? Dużo ostatnio mówi się o problemach matek w pracy i tym, że ciężko im zarówno godzić pracę zawodową z życiem rodzinnym, jak i tym, że po urlopie macierzyńskim trudno im wrócić do pracy. A ojcom też przecież nie jest łatwo!

Zwłaszcza tym, którzy chcą rzeczywiście zajmować się dzieckiem. O ile jeszcze pracodawcy (niektórzy) są w stanie zrozumieć specyficzne problemy matek związane z koniecznością opieki nad dzieckiem, o tyle problemy ojców są często bagatelizowane. „Nie może Pan wziąć nadgodzin, bo trzeba odebrać dziecko z przedszkola? Niech zrobi to żona” – ojcowie często stoją przed trudną sytuacją wytłumaczenia swojemu przełożonemu, że również mają obowiązki domowe – zwłaszcza wtedy, kiedy przełożony sam nie jest ojcem.

Z badań, które przeprowadziło łódzkie Centrum Praw Kobiet wynika, że aż 70% ojców chciałoby móc korzystać z urlopu tacierzyńskiego. W rzeczywistości korzysta około 1%. A to przecież zaledwie 1 tydzień spędzony z dzieckiem. Czemu zawdzięczamy aż taką dysproporcję? Na pewno część różnicy między deklaracją a praktyką to kwestie społeczne (nie jest dobrze przyznawać się do tego, że nie chcemy zajmować się dzieckiem). W przeważającej jednak większości, brak korzystania z urlopu tacierzyńskiego to efekt tego, że ojciec na urlop taki nie może sobie pozwolić, jeśli chce zachować pozycję w obecnej pracy.

Drodzy ojcowie, którym dziś składamy najserdeczniejsze życzenia – jak radzicie sobie z godzeniem roli ojca i pracownika? Ilu z Was ma poczucie, że jednak nieco zaniedbujecie dziecko?

fot.:Simona Balint/SXC.hu