Ogłoszenie rekrutacyjne dyskryminujące nierzetelnych

W Polsce, Art. 183a § 4 K.P. podkreśla zakaz dyskryminowania pracowników w zakresie nawiązywania stosunku pracy pod względem rasy, religii, niepełnosprawności, płci i jeszcze kilku zmiennych. Dlatego, pracodawcy na ogłoszenia, które umieszczają w prasie i Internecie muszą uważać. Na szczęście jeszcze nie tak jak Brytyjczycy, którym nie wolno napisać nawet tego, że szukają rzetelnego pracownika.

W każdym kraju, obowiązujący kodeks pracy nieco inaczej określa kryteria dyskryminacji. Pracodawca musi mieć jasność, co mu wolno, a czego nie, w przeciwnym razie naraża się na sprawę w sądzie i konieczność zapłaty odszkodowania. Za takie ogłoszenie jak to poniżej każdy z mężczyzn, który zdecydowałby się na skierowanie sprawy do sądu, mógłby „wyciągnąć” od pracodawcy wysokość najniższego wynagrodzenia. (Przy odrobinie funduszy na inwestycję, mógłby to być całkiem niezły pomysł na dorabianie, zanim znajdziemy prawdziwą pracę) – w ten sposób, jeszcze w 2007 roku, 938 zł zarobił Bartłomiej Trętowski.

W Polsce jednak jeszcze stosunkowo łatwo uniknąć błędu w ogłoszeniu rekrutacyjnym, w Wielkiej Brytanii zaś nieco już przesadzają. Nie tak dawno, Nicole Mamo, pracownica brytyjskiej agencji rekrutacyjnej, chciała umieścić ogłoszenie o poszukiwaniu osoby sprzątającej do pracy w szpitalu. Chciała, aby osoba ta była pracowita i rzetelna („reliable”). Niestety, okazało się że ogłoszenie z tymi dwoma słowami może zostać potraktowane jako dyskryminujące. Przez kogo? Otóż przez nierzetelnych pracowników, którzy poczują się urażeni, że się ich w pracy nie chce. Innymi słowy mówiąc, nie można już w Wielkiej Brytanii pragnąć godnych zaufania pracowników, bo Ci, którzy są niegodni zaufania, mogą pracodawcę podać do sądu.

Jakkolwiek nie brzmi ta historia idiotycznie, jest prawdziwa, a Nicole Mamo, która jak sama powiedziała „chętnie by się śmiała, gdyby sprawa nie była poważna”, zmuszona była do usunięcia tych słów z ogłoszenia. Niedługo nasze ogłoszenia rekrutacyjne mogą wyglądać tak:

Do pracy w gastronomii zatrudnię człowieka