Od8do16.pl – kolejna próba stworzenia serwisu oceniającego pracodawców

O tym, że w Polsce bardzo trudno jest stworzyć a następnie utrzymać serwis internetowy, który zawierałby rzetelne opinie o pracodawcach, pisałam już nie raz. Zadziwiające jest w tym wszystkim to, że w niektórych zachodnich krajach jakoś się da, u nas jednak strach pracodawców przed negatywnymi opiniami oraz niski poziom kultury wypowiedzi internautów, nieco rujnuje możliwość rozwoju podobnych serwisów. Podejmowane są jednakże próby – ot, chociażby takie jak serwis od8do16.pl, który ma prezentować opinie pracowników o pracodawcach.

Od8do16.pl to prosty w budowie i funkcjonalności serwis, umożliwiający podzielenie się opiniami na temat pracodawców. Jest wyszukiwarka pracodawców, jest spis alfabetyczny – nic tylko dodawać opinie. Wymagana jest wprawdzie rejestracja, ale pod dowolnym pseudonimem, nie trzeba więc wygłaszać opinii pod własnym nazwiskiem (taki serwis nie miałby chyba racji bytu). Podział firm jest prosty – na głównej stronie mamy dwukolumnową tabelę – lewa kolumna to firmy które otrzymały pozytywne opinie, prawa – negatywne. Wyszukiwać możemy tez po prostu po nazwie firmy.

W regulaminie napisano, że serwis jest moderowany, choć nie wiem czy to do końca prawda (w opiniach o PKO SA znalazłam 14 wpisów o treści „KOCHAM BAŚKĘ” – myślę że to nie wiele mówi o pracy w banku, świadczy jednakowoż o tym iż nikt z adminów serwisu nie przegląda dokładnie). Zdarzają się opinie rzetelne, zdarzają się też trollowe wpisy, warto więc uważać na to, co się czyta.

W porównaniu do serwisów zawierających opinie o pracodawcach, które w wyniku działań pracodawców przestały istnieć, serwis od8do16.pl wypada bardzo blado – jest wprawdzie opcja nie tylko opinii pisemnej, ale również określenia punktowego takich elementów jak pensja, szefostwo, benefity czy godziny pracy, ale nie są to funkcje rozbudowane.

Prawdopodobnie również i ten serwis niedługo zostanie zamknięty, jak nietrudno się bowiem domyśleć, więcej jest negatywnych opinii niż pozytywnych. Sugerować się więc może zanadto nie można, ale i tak warto poświęcić kilka minut na przejrzenie opinii w serwisie. Parafrazując znane słowa – „Spieszcie się oglądać serwisy o pracodawcach, tak szybko odchodzą…”