Nieformalny strój lepszy niż garnitur?

rp_pokolenia-praca.jpgCzy lepiej na rozmowę kwalifikacyjną lub poważne spotkanie z kontrahentem założyć garnitur czy może mnie formalny strój (np. marynarkę i dżinsy)? Zasady dobrego wychowania mówią, że lepszy będzie garnitur, ale psychologia doradza, by jednak założyć coś mniej formalnego.
Dlaczego? Otóż chodzi o to, że jeśli jesteśmy ubrani mniej „wyjściowo” na ważne spotkanie, to przekazujemy informację, że niejako już posiadamy wysoki status. Na tyle wysoki, że nie musimy się starać, bo już mamy określoną pozycję. Mało tego, jesteśmy na tyle pewni siebie, że możemy być ubrani „luźniej” a i tak przekonać do siebie rekrutera czy kontrahenta (tak się przynajmniej rekruterowi czy kontrahentowi wydaje).
Powyższa zasada została zaobserwowana w sklepach z luksusową odzieżą. Okazało się, że osoby sprzedające w bardzo luksusowych sklepach zauważyły, że większe szanse na zakup (lub fakt że mamy do czynienia z celebrytą jest w momencie, w którym do sklepu wchodzi osoba np. w dresie.
W efekcie – po przeprowadzeniu kilku badań okazało się, ze faktycznie, jeśli widzimy osobę ubraną mniej formalnie na formalne okazje, wydaj się nam, że ze względu na swoją pozycję miała ona niejako prawo się tak ubrać. Uwaga – nie próbujcie tego na rozmowach kwalifikacyjnych na staż czy niskie, początkowe stanowiska pracy!

źródło:qz.com