Nawet jak masz pracę możesz nie dostać pensji

Kryzys to nie tylko zwolnienia w firmach – to również problemy z płynnością finansową pracodawców. Efekt? Nieterminowe wypłaty wynagrodzeń i coraz większe zaległości w płatnościach na rzecz pracowników. Jak podaje Rzeczpospolita, w Małopolsce prawie o połowę więcej jest pracodawców którzy nie płacą na czas niż przed rokiem. A może być jeszcze gorzej. Oby tylko nie okazało się niedługo, że niezależnie od tego czy masz pracę czy też nie, to i tak nie masz co włożyć do garnka.

Problemy z nie wypłacaniem pensji na czas to jedna strona medalu – drugą jest coraz większa liczba pracodawców którzy wcale nie płacą, lub organizują „dni próbne” przy zatrudnieniu pracownika. Widać to na wielu serwisach społecznościowych i ogłoszeniowych na których kandydaci do pracy przestrzegają się nawzajem przed konkretnymi firmami pisząc o tym iż po całym dniu pracy szef im podziękował za współpracę, a wynagrodzenia za przepracowany dzień nie wypłacił. Pracownik niewiele może zrobić, bo na dzień próbny nie miał żadnej umowy o pracę czy zlecenie.

Może jedynym rozwiązaniem będzie noszenie ze sobą ukrytego dyktafonu na rozmowy kwalifikacyjne i dopytywanie o formę i termin wypłaty wynagrodzenia.