Managerowie i specjaliści rotują

Na stanowiskach specjalistycznych panuje niespotykana jak dotąd rotacja. Większość osób na nich pracujących gotowych jest do tego, by zmienić pracę. Sporo zresztą, w ostatnim czasie to zrobiło.

Jak wynika z badań firmy Antal International – firmy zajmującej się rekrutacją pracowników, aż co trzeci specjalista bądź manager, w zeszłym roku zmienił pracodawcę. Prawie każdy (97%) byłby też gotowy zmienić pracę, gdyby otrzymał lepiej płatne stanowisko pracy.

Antal realizuje co roku badanie „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”, chcąc sprawdzić jak bardzo mobilni i nastawieni na zmianę lub lojalność jest ta grupa pracowników. Mimo iż zdecydowana większość badanych (78%) ma umowę o pracę, to w razie otrzymania ciekawszej propozycji pracy (w zakresie zadań czy wynagrodzenia), nie wahaliby się oni z wymówieniem pracy.

Tylko 16% specjalistów i managerów nie szuka pracy. Wprawdzie większość (51%) szuka pracy biernie, a tylko (czy na pewno tylko) co trzeci aktywnie, to i tak gdyby już head hunter zapukał do ich drzwi (lub mailowej skrzynki), z ofertą pracy by się zapoznali.

A kto jest najbardziej otwarty na zmianę pracy? Z badania wynika, że są to:

Co ciekawe, choć najwięcej ofert pracy dostępnych jest z obszaru IT, to właśnie ta branża jest najbardziej odporna na bycie kuszonym przez rekruterów.

Przyznać trzeba, że wśród osób zajmujących się rekrutacją też panuje duża aktywność – wyszukują oni specjalistów i proponują im zatrudnienie – zaledwie 8% badanych nie otrzymało w zeszłym roku żadnej oferty pracy.

Badania Antal są bardzo ciekawe zwłaszcza w kontekście tego, że globalnie jesteśmy dość mało otwartym na zmiany pracy narodem. Pamiętacie, że nie tak dawno przytaczałam badania, z których wynikało, że nowej pracy szuka niecałe 3% badanych? Wobec 33% z badania Antal to spora różnica, prawda?

źródło:news.antal.com