Lepsza stabilna umowa niż niestabilne zlecenia?

Niezależnie od tego czy kryzys dotknął pracowników bezpośrednio czy nie, widać już zmiany w podejściu pracowników do pracy. Jak podaje dziś za Parkietem wyborcza, polscy specjaliści zaczynają dostrzegać walory stabilnej umowy o pracę i przedkładać ją nad preferowane do tej pory zlecenia czy kontrakty managerskie.

Rekruterzy w ciągu kilku ostatnich lat obserwowali wzrost zainteresowania wysokiej klasy specjalistów elastycznymi formami zatrudnienia. Woleli oni móc decydować o wysokości swoich zarobków i wpływać na nie poprzez możliwość zmiany pracodawcy bądź współpracy z kilkoma podmiotami jednocześnie. Ostatnie doniesienia o kryzysie sprawiły jednak, że coraz więcej specjalistów obawiając się zastoju na rynku woli znaleźć pracę w jednej firmie i podpisać stabilną umowę na pracę z wszelkimi świadczeniami.

Czy to słuszne rozumowanie? Teoretycznie tak, choć znając niechęć polskich pracodawców do podpisywania umów na czas nieokreślony lepiej chyba jednak zostać przy kilku kontraktach jednocześnie – wszystkie firmy nie padną przecież na jednocześnie.