Kryzys pewności siebie u prezesów

Ogólnoświatowy kryzys doprowadził do kryzysu pewności siebie wśród pracodawców . Z badań wynika, że zaledwie 21% prezesów jest pewnych, że w tym roku ich biznes będzie się rozwijał. W porównaniu do zeszłego roku jest to aż 50% spadek zaufania do własnej firmy, siebie i rynku. Rozpoczynające się dziś Światowe Forum Ekonomiczne w Davos będzie zajmować się między innymi właśnie tym, w jaki sposób podnieść wiarę biznesmenów w samych siebie.

Czy spadek pewności prezesów może odbić się na pracownikach?

Zdecydowanie tak, bowiem mniejsza pewność siebie to bardziej ostrożne działania rynkowe, mniej ryzykownych ale mogących przyspieszyć wzrost decyzji biznesowych oraz prowadzenie bardziej krótkodystansowej polityki. W efekcie, pracodawcy będą bać się zatrudniać nowych pracowników, a tym którzy są zatrudnieni powierzane będą mniej rozwojowe zadania, które bardziej mają się skupiać na utrzymaniu status quo firmy niż wprowadzaniu innowacji i zmian.

Z badań przeprowadzonych przez PricewaterhouseCoopers na ponad 1000 firmach w 50 krajach wynika również, że ¼ pracodawców zamierza zwolnić część pracowników, a ponad połowa odkłada na bok inwestycje, które planowali realizować w 2009 roku.

źródło: bbc.co.uk